>

MODA - STİL

Gülçin Çengel Haute Couture Koleksiyonu

Haute Couture koleksiyonunda tabuları yıkan, kabuğunu kıran, güçlü kadınlardan ilham aldı.
 
   
 
 
     

Başarılı tasarımcı Gülçin Çengel, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında gerçekleşen dördüncü defilesinde ilk Haute Couture koleksiyonunu sundu.

Dinamik, sofistike, genç ve güçlü tanımlarını benimseyen bir Couture koleksiyonu sunan Gülçin Çengel, koleksiyona hayat veren tasarımların kumaşlarını İspanya’da özel olarak dokuttururken,el işçiliği yaparak ev geçindiren kadınların emeklerinin ürününü tasarımlarında kullandı.

20. Yüzyılın güçlü kadınlarından ilham alan Çengel, yaşadıkları dönemin toplum baskılarını kırmış, toplumun yarattığı çizgilerin dışına taşmış kadınları ve hikayelerini örnek alarak koleksiyonlarını oluşturdu. Tasarımlarda yer alan her dışa doğru kıvrım kabuğunu kıran kadınları temsil ederken, insan hakları savunucusu Rosa Parks, uzaya çıkan ilk kadın Valentina Tereshkova, İngiltere kanalını yüzerek geçen ilk kadın ünvanını elinde bulunduran Gertrude Ederle, kadın hakları ve kadınların oy kullananabilmesi için örgütlenen “Women’s Suffrage” ve Komako Kimura, Indira Gandhi ve Eva Peron gibi güçlü kadınlar Gülçin Çengel’in koleksiyon yolunda birer aydınlatıcı oldu.

1920’ler, 1940’lar ve 1970’ler dönemlerinde yaşanan olumlu sosyal ve politik gelişmelerle cinsiyet eşitliği için önemli adımlar atılmış, kadın haklarında toplumu kökünden değiştirecek olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Tüm bu olayların yanı sıra; güçlü kadınların duruşunun çoğu zaman maskülen bir stille harmanlandığı algısını kırmak isteyen Gülçin Çengel, bu duruşu feminen bir aura ile harmanlayan koleksiyonu ile karşımıza çıkıyor. Renk, desen ve form seçimlerinde kadınlara ithafen dönemin esintilerine yer veren Gülçin Çengel, 20’lerin şıklık ve naifliğini 70’lerin grafiksel yaklaşımını yeniden yorumluyor.
Ağırlıklı olarak cinsiyetsiz renkler olarak adlandırılan Siyah, Beyaz, Lacivert ve feminen duruşa ithafen Lila, Mor, Fuşya, Kiremit ve Bordo gibi renkler koleksiyona eşlik ediyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>