>

MODA - STİL

İç Giyim ve Mayo Markaları Yaza Hazır mı?

Yaza girerken, mayo ve iç giyim markaları yeni sezon ürünleri ile basında daha sık görünür oldular.
 
   
 
 
     

Gazete ve dergilerde en çok haber ve ilanda yer alan mayo ve iç giyim firmalarını incelemeye alan Medya Takip Merkezi (MTM), son 1 yılı kapsayan bir araştırma raporu hazırladı. Buna göre, iç giyim markalarından basında en fazla konuşulan Victoria’s Secret olurken, mayo firmalarında ise Zeki Triko öne çıktı…

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, son 1 yıl boyunca en çok konuşulan iç giyim markası 1.631 haberle Victoria’s Secret oldu. Yılbaşında yaptığı defile ve sergilenen 2.5 milyon dolarlık sutyeni ile medyanın ilgi odağı olan marka, yüzde 82 gibi yüksek bir oranla en çok gazetelerde konuşulurken, yoğunlukla gündem, magazin ve aktüel içerikli yayınlarda adından söz ettirdi. Victoria’s Secret, 1 yıl boyunca yaklaşık 706 milyon erişim sağlarken, haberlerinin yüzde 77’si ulusal yayınlarda yer aldı. Ürünleri kadar mankenleri ile de ilgi çeken markanın haberleri, yıl genelinde ortalama 978 dergi sayfası ve 269 gazete sayfası kadar alanı kapladı.

Ailenin tüm üyeleri için iç giyim ürünleri tasarlayan Yeni İnci markası, son 1 yıl içinde basının en fazla ilgi gösterdiği ikinci iç giyim markası oldu. Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlere yönelik kampanyaları ile de basında konuşulmayı başaran marka, toplamda 249 haber ve yazıda yer aldı. Haberlerinin yüzde 52’si gazetelerde yer bulan Yeni İnci, yüzde 82 oranında ulusal basına konu oldu.En çok ilanı Kom verdi...

MTM’nin hazırladığı rapora göre, Nisan 2012 – Nisan 2013 dönemi içerisinde basının en sık konuştuğu bir diğer iç giyim markası Magic Form oldu. Toplamda 228 haber ve yazıya konu olan marka, Baby Doll ve Historical Roses koleksiyonları ile basında öne çıktı. Diğer firmalardan farklı olarak, yüzde 62 oranıyla en fazla dergilerde konuşulan markanın haberleri 4’te 3 oranında ulusal basına konu oldu.

MTM’nin raporuna göre, basına en çok reklam veren iç giyim markası Kom oldu. Mayo ürün grubunun yanı sıra, iç giyim koleksiyonları ile de beğeni toplayan marka, iç giyim ürünleri ile ilgili yıl boyunca gazete ve dergilere 90 ilan verdi. İlanlarını, yüzde 85 gibi yüksek bir oranla ulusal dergilere veren marka, ilanları yoğunlukla Ekim-Kasım-Aralık aylarında vermeyi tercih etti.

Gazete ve dergilere verdiği ilanlarla öne çıkan ikinci marka ise Intimissimi oldu. Toplamda basına 81 ilan veren markanın ilanları yüzde 90 yakın oranla ulusal dergilerde yer buldu. Intimissimi, ilanlarını yüzde 60 oranında Şubat-Mart-Nisan ayılarında yayına verirken, yüzde 40 oranında ise Ekim-Kasım-Aralık aylarını tercih etti.

Medya Takip Merkezi’nin son 1 yılı kapsayan araştırmasında, gazete ve dergilere en fazla ilan veren diğer markalar ise; Mendo’s, La Senza ve Yeni İnci oldular.Mayo markaları iç giyim markalarına göre yaklaşık 2 kat daha az basına konu oldu…

Medya Takip Merkezi aynı araştırmasında mayo markalarının basındaki haber ve reklam performanslarını da inceledi. Nisan 2012 – Nisan 2013 dönemini kapsayan araştırma raporuna göre, gazete ve dergilerde en çok konuşulan mayo markası Zeki Triko oldu. Türkiye’nin köklü mayo markalarından olan Zeki Triko, basına 227 haber ve yazı ile konu olurken, markanın haberleri yüzde 73 oranında dergilerde yer aldı.

Araştırmaya göre, basına en fazla konu olan ikinci mayo markası Sunset oldu. Toplamda 214 haber ve yazı ile adından söz ettiren marka, mayo-bikini ürün gruplarının yanı sıra vücut kusurlarını saklayan akıllı mayo ürünü ile de gazete ve dergilerde ilgi çekti. Demet Akalın’ın marka elçisi olduğu Sunset, yüzde 91 oranında ulusal basına konu olurken, markaya yüzde 73 ile en fazla gazeteler yer ayırdı.

Mayo markaları arasında basından en fazla ilgi gören bir diğer marka ise, Kom oldu. Yüzde 64 oranıyla en fazla Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında haberlere konu olan marka, 4’te 3 oranında en fazla gazetelere yansırken, Kom’un haberlerinin tamamına yakını ulusal basına yer buldu.

İç giyim markaları ilan için en fazla Haziran ve Temmuz aylarını tercih etti.

Aynı araştırmaya göre, son 1 yıl içerisinde basına en fazla reklam veren mayon markası Kom oldu. Toplamda 83 ilan ile gazete ve dergi sayfalarında boy gösteren marka, ilanlarının tümünü ulusal yayınlara verirken, yüzde 85 oranı ile dergileri tercih etti.

Kom’un ardından, basında en fazla ilanı yayınlanan ikinci marka Zeki Triko oldu. Gazete ve dergilerde toplam 64 ilanı bulunan marka, ilan vermek için yüzde 70 oranıyla en çok Haziran ve Temmuz aylarını tercih etti. Basındaki ilanları ile öne çıkan bir diğer marka ise 58 ilan adedi ile Sunset oldu.

*Veriler, MTM Medya Takip Merkezi tarafından Nisan 2012 – Nisan 2013 tarihleri arasında, 2 bini aşkın gazete ve dergilerde yapılan haber ve ilan takip sonuçlarından derlenmiştir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>