>

MODA - STİL

‘Moda Psikolojisi’ Bilgi’de Tartışılıyor!

İlk izlenim gerçekten önemlidir…
 
   
 
 
     

İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü profesörlerinden Karen Pine ve Ben Fletcher’ın Mathieson&Brooke Tailors (M&BT) ortaklığında yürüttüğü“İlk İzlenimde Dış Görüşün Etkisi” araştırmasının sonuçlarının ve yorumlarının paylaşılacağı “Moda Psikolojisi” semineri 30 Kasım 2011 Çarşamba günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

İnsanlarla ilgili yargımızı, onları gördüğümüz ilk 3 saniyede oluşturduğumuz söylenir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü akademisyenlerinden Prof. Karen Pine ve Prof. Ben Fletcher’ın Mathieson&Brooke Tailors (M&BT) ortaklığında yürüttüğü yeni araştırma ise giysilerin bu fikirleri ne ölçüde etkilediğini gösteriyor. Çalışma, hazır aldığınız giysilerdense size özel hazırlanmış bir giysinin ilk üç dakikada oluşan yargıyı olumlu etkilediğini ortaya koyuyor.

Moda Bölümü’nden Prof. Karen Pine ve Prof. Ben Fletcher tarafından yürütülen araştırmada,14-67 yaşları arasında kadın ve erkek 300’den fazla katılımcı, yalnızca 3 saniye boyunca bir kadın ve bir erkeğin farklı görüntülerinden oluşan fotoğraf serisine baktı. Daha sonra katılımcılardan fotoğraftaki kişi hakkında “anlık kararlar” vermeleri istendi. Fotoğraftaki erkek kendine özel olarak hazırlanmış takım elbiseyi giydiğinde aynı renkten, çok benzer hazır takım elbiseyi giymesine oranla daha olumlu bir yargı oluşturdu. İnsanlar, mağazadan alınmış bir benzerini giydiği haline kıyasla, aynı erkeğin daha kendine güvenli, başarılı, esnek ve yüksek kazançlı olduğu yargısında bulundular. Erkeğin yüzü karartılmış olduğundan bu farklı yargılar yalnızca giysilerine bakılarak meydana geldi.

Prof. Karen Pine ve Prof. Ben Fletcher araştırmanın sonuçları hakkında şunları söylüyor: “Bu araştırma, bir Mükemmeliyet Merkezi kurmak üzere BİLGİ’de geliştirdiğimiz moda psikolojisi çalışmamız açısından son derece önemli. Araştırma, bu popüler görüş temel olarak insan yüzleriyle yapılan araştırmalardan gelse de insanlar hakkındaki fikrimizi onları gördüğümüz ilk 3 saniyede oluşturduğumuzu gerçek delillerle destekliyor. Çalışmamızda, giysilerinde küçük bir değişiklik yapıldığı zaman aynı durumda, yüzü karartılmış aynı kadın ya da erkek hakkında insanlar çok farklı yargılarda bulundular. Erkeğin giydiği iki takım elbise ilk bakışta çok benzerdi ama ince farkların açıkça etkisi oldu. Bu, moda endüstrisi için büyük bir haber ve kesinlikle iyi terziliğin öneminin altını çiziyor.”

M&BT’den David Brooke ilk izlenimin önemi hakkında şunları belirtiyor: “Bu araştırma gösteriyor ki, eğer size özel hazırlanmış bir takım elbise giyiyorsanız insanlar sizi gördükleri ilk 3 saniyede, iki kat daha fazla insan sizin kendinden emin, esnek ve başarılı olduğunuzu düşünecek. Yıllardır ilk izlenimin önemli olduğuna inanıyorduk; şimdi bunu kanıtlayabiliyoruz. Hazır aldığınıza kıyasla size özel hazırlanmış bir takım elbise size daha fazla güven ve sonuç olarak başarı getirir.”

İki önemli akademisyenin imzasını taşıyan “İlk İzlenimde Dış Görünüşün Etkisi” araştırmasının sonuçlarının paylaşılacağı ve araştırma hakkında uzmanların yorumlarda bulanacağı Moda Psikolojisi semineri 30 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Seminerde ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Programı’nda öğrenim gören öğrenciler, modada psikolojinin önemli rolü hakkında daha fazlasını profesörlerinden öğrenme fırsatı bulacaklar.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>