>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar Alerjisine Dikkat!

Bahar nezlesi burun mukozasında alerjenin antikor aracılığı ile yaptığı kronik inflamatuar, mikrobik olmayan iltihabi bir hastalıktır.
 
   
 
 
     

Bu hastalık genetik olarak alerjik bünyeye sahip kişilerin duyarlılık nedeniyle alerjene aşırı reaksiyon vermesiyle oluşur.

Burunda kaşıntı, su gibi burun akıntısı, defalarca hapşırık, damakta kaşıntı, burun arkası akıntı, gözlerde sulanma ve kanlanma, boğazda yanma ve temizleme isteği, gıcıklanma ve de öksürük yakınmaları ile ortaya çıkan ve alerjenlerle karşılaşıldıkça tekrarlayan tablolar alerjik rinit tablolarıdır.

Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Alerji astıma neden olabiliyor

Alerjenin çeşidine göre, mevsimsel polenlerle (tahıl, ağaç, çiçek, çimen), ev tozları, küf mantarları ve evcil hayvanlarla yıl boyu süren alerjik rinitler görülür. Alerjenler üst solunum yollarında olduğu gibi birleşik yol hastalığı olarak alt solunum yollarında da etkili olup, astım hastalığına da sebep olabilirler.

Solunum yolları alerjenleri ile oluşan bu tablolar dışında da kimyasal, kozmetik, gıdalar ile oluşan cilt alerjileri; gıdalar, ilaçlarla oluşan sindirim sistemi alerjileri; stres sıkıntı ile oluşan psikolojik alerjiler de vardır.

Alerji tabloları çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir. Tanı için öykü önemlidir. Ailesel ve kişisel öykü araştırılır. Ebeveynlerinde alerjik rinit ve astım öyküsü olanlarda atopi (alerjik bünye) özelliği varsa mevsimsel mi, yıl boyu mu hastalanıyor bakılır. Klinik belirti ve bulgular değerlendirilir. Kanda IgE, kan ve burun sürüntüsünde alerji hücreleri aranır. Alerji deri testleri belirgin pozitif olursa kanda spesifik IgE testleri yapılarak sebepler belirlenir. Kesin tanı konmuş olur.

Bahar mevsiminde polen alerjisine dikkat!

Tedavide temel kural belirlenen alerjenlerden uzak durmak, temas etmemektir. Alerjen polen ise başarı kolay değildir. Polen alerjisi olanlar; polenlerin atmosferde yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarı çıkmamalı ya da ağız burnu kapatan maskeler kullanmalıdır. Arabalara polen filtresi taktırmalı ve giderken camları açmamalıdırlar. Gözlük ve şapka kullanmalıdırlar. Akşam eve dönüşte kıyafetler çıkarılmalı, toz tutan saçlar duş alarak tozdan arındırılmalıdır. Tatil için ormanlık alan değil deniz kenarı seçilmeli. Tedavi için doktorunuzun vereceği ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır.

Ev tozu akarı, küf mantarı sporu alerjisi olanlarda özellikle yatak odalarındaki toz tutan halı, kilim, perde, kuru süs çiçeği, koltuklar odadan çıkarılmalı, yerler muşamba ya da tahta olmalı, oda kuru değil ıslak, nemli bezlerle temizlenmeli, yastık yün pamuk, kuş tüyü değil, elyaf olmalıdır. Evdeki nem, rutubet önlenmeli, evcil hayvanlar uzaklaştırılmalıdır.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>