>

MODA - STİL

Tişört zamanı

Tişört deyip geçmeyin. Öyle çok çeşidi var ki, ömrünüzü kolayca onunla geçirebilirsiniz.
 
   
 
 
     
Ömrünüzü geçireceğinize göre güzel görünmek de istersiniz. O halde size en uygun modelleri rehberimizden öğrenin! Tişörtü en basit haliyle düşündüğünüzde, aklınıza yatarken bile giyebildiğiniz rahat ve fazla özellikli olmayan bir kumaş parçası geliyorsa, biraz daha düşünün. Ne de olsa, yaka şeklinden boyunun uzunluğuna, renklisinden desenlisine kadar öyle çok çeşidi var ki... Böyle baktığınızda, doğru tişörtü seçmediğinizde, o basit tişört bile üzerinizde sakil durabilir. Bu nedenle vücut şeklinize uygun bir modeli seçmekte fayda var. İşin iyi yanıysa, çeşidin bol olması... Yani vücut şekliniz nasıl olursa olsun, size uygun bir tişört modeli illa ki var!


V yakalılar

V yakalı tişörtler hemen herkese yakışır. V'nin derinliği arttıkça, kişiyi olduğundan daha da ince gösterir. Yani kilo vermekle falan uğraşacağınıza bir iki V yakalı tişört alsanız, huzura çok daha çabuk ulaşırsınız. Seksi mi görünmek istiyorsunuz? O zaman mümkün olduğunca derin dekolteli bir V yakalı tişörtü, kot ve topuklularla giyin. Bir diğer alternatifse, dekoltesi daha az olan bir V yakalıyı ceketin içine giymektir. Böylece şık görünürsünüz, ofis ortamı için de idealdir.
• Omuzlarınız darsa, ya da üstünüz ince, kalçanız genişse, o zaman daha geniş bir V yaka size daha çok yakışacaktır.

• V yaka kısa boyunları daha uzun gösterir.

• Büyük göğüsleri kamufle etmek için çok derin olmayan V yakalı bir tişört giyebilirsiniz. V yakadaki açıklık, dikkati göğüs bölgesinden yüzünüze ve köprücük kemiğinize dağıtır.


Yayvan yakalı kısa kollular

Yayvan yakalı kısa kollu tişörtler, klasik kısa kollu tişörtlere iyi bir alternatif oluşturur ama her vücut tipine uygun olduklarını söylemek zordur.

Kollarınız inceyse, bu modeli kapri pantalonlarla, ya da bir bluzun üzerine giymek suretiyle kullanabilirsiniz. Yalnız tekrar hatırlatmakta fayda var: Kollarınız tombikse, bu model size uygun değildir.

• Kollarınız kaslıysa, bu model dikkati kolun kaslı olan kısmına dikkati çektiğinden, sizin için idealdir. Ancak eğer aşırı kaslıysanız, o zaman bunu vurgulayıp, hoşunuza gitmeyecek bir görünüme de sebep olabilir.

• Kol kısmı küçük olduğundan, kalın kolları olduğundan da kalın gösterir.


Sıfır yakalılar

Sıfır yakalı tişörtler herhalde bir yüz yıldır hayatımızın parçası. Ancak bu, herkese yakıştığı anlamına da gelmiyor.

• Göğüsleriniz büyükse, sıfır yaka göğüslerinizi büyük bir kütle gibi gösterir.

• Göğüsleriniz büyükse baskılı sıfır yakalı tişörtlerden de kaçının. Baskının olduğu yerde katlar oluşabilir ve bu da gene dikkatleri göğsünüze çeker.

• Sıfır yakalı tişörtün yakası, köprücük kemiğini ortaya çıkaracak kadar genişse, kısa boyunları daha uzun gösterebilir. Daha dar yakalar bunun tam tersi etkiyi yaratır.

• Gıdığı olanlar da gene sıfır yakalı tişört giymekten kaçınmalı.


Kolsuzlar

Kolsuz tişörtler özellikle sıcak havalarda sıkça tercih ediliyor. Tek başlarına giyilebilecekleri gibi, ceket ya da hırkalarla kombinlenebilir, etek ve kotun üzerine başka tişörtlerle kat kat da giyilebilirler. Nasıl giyerseniz giyin, kolsuz tişörtlerle ilgili en önemli şey, giydiğiniz sütyenin askısının görünmemesi gerektiğidir.
• Omuzlarınız ve kollarınız güzelse, kolsuz tişörtler bunları vurgular. Ayrıca vücut yapınız inceyse ama göğüsleriniz büyükse, kolsuz tişörtler dikkati göğüslerinizden başka yerlere dağıtırlar.

• Göğüs kısmı yüksek olan kolsuz tişörtler gene göğüsleri vurgulayabilir. Bu nedenle göğüsleriniz büyükse, yakası daha geniş ve düşük olanları tercih edin.

• Zayıf kadınlar, üzerlerine daha çok oturan kolsuz tişörtleri tercih etmeliler; çünkü bol olanlar bel girintisini görünmez yapıp, sizi daha kalın gösterir.

• Eğer göbekliyseniz, pantolonunuzdaki kemer ya da düğme kısmını örtmeyen bir model seçmeye özen gösterin; çünkü bu modeller sizi daha da kilolu gösterir.


Straplessler

Bu model özellikle 80'lerde çok modaydı. Şimdilerde ise bunların pek çok çeşidi var. Hatta kendinden sütyenli olanlar oldukça revaçta. ceket ve üzerinize oturan pantolonla son derece de şık durur.

• Straples tişörtler özellikle omuzları ve köprücük kemiğinin olduğu bölge güzel olanlara yakışır.

• Göğsü otomatik olarak vurgularlar. Bu nedenle ne çok küçük göğüslüler, ne de büyük göğüslüler için uygundur.

• Göğsünüzü büyük göstermek istiyorsanız, fırfırlı vs modelleri tercih edin.


Derin yuvarlak yakalılar

Derin yuvarlak yakalı tişörtler, V yakalıların günümüz versiyonudur. En çok da büyük göğüslü kadınlara yakışırlar. Kadınların en sık yaptığı hata ise, kare yakanın da aynı etkiye sahip olduğunu düşünmektir. Oysa durum tam tersidir. Yani göğüsleri büyük olanların kare yakalı tişörtlerden uzak durmalarında fayda vardır.

• V yakada olduğu gibi, derin yuvarlak yakalı tişörtler de dar omuzlu, üstü ince, kalçası geniş kadınlara yakışır, kısa boyunları uzun gösterir.

• Derin yuvarlak yaka aynı zamanda uzun, köşeli yüzleri dengeler.

• Bu tip tişörtlerde, göğüs kısmının açıkta kalması dikkati dağıtır. Bu nedenle büyük göğüslü kadınlara yakışır.

• Çok derin yuvarlak yakalar, kemikli göğsü ve küçük göğüsleri fazlasıyla vurgular. Bu nedenle zayıf, ya da göğsü olmayan kadınlar bu tip yakadan uzak durmalıdır.


Turvakar kollular

Turvakar kollu tişörtler -kol kısmı bileğe kadar inmeyip daha kısa olan- herkese yakışır ama kolları kalın olan kadınlar için özellikle kurtarıcıdır. Kurtarıcı olmanın da ötesinde, bu kol tipi, zayıf olmayanlarda zayıf olanlara oranla çok daha iyi durur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, kolların bol olmamasıdır (ama tayt gibi de kolları sarmamasıdır); çünkü bol
kollar, kollarınızı kısa gösterir.

• Çok ince kollara sahip kadınlar bu tip tişörtleriden uzak durmalıdır; çünkü bunlar kolların en ince kısmını vurgular ki bu da çok ince kolları iskelet gibi gösterir.

• En çok kalın kollu kadınlara yakışırlar; çünkü kolun kalın kısmını kapatıp dikkati ince kısımlara dağıtırlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>