>

MODA - STİL

Türk Modacılardan Meme Kanserine Destek!

Türkiye'de modaya yön veren markalar, bütün dünyada her dokuz kadından birini tehdit eden meme kanserine karşı toplumu bilinçlendirmek için harekete geçti..
 
   
 
 
     
Ünlü modacı Ralph Lauren'in çok yakın arkadaşı moda editörü Nina Hyde'ı meme kanserinden kaybetmesiyle 1990'da başlattığı ''Moda, Meme Kanserine Karşı'' (Fashion Targets Breast Cancer/FTBC) projesi için Türkiye Meme Vakfı ile başkanlığını Yalçın Ayaydın'ın yaptığı moda dünyasının çatısını oluşturan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) el ele verdi.

BMD Başkanı Yalçın Ayaydın, Ralph Lauren'in çizdiği tescilli amblemi taşıyan ve farklı modacıların hazırladığı t-shirtlerin dernek üyesi prestijli mağazalarda satılacağını açıkladı.

Satışlardan elde edilecek gelirin toplumun meme kanserine karşı bilinçlendirilmesinde ve sağlık taramalarında kullanılacağını belirten Ayaydın, mağazaların bu satışlardan hiçbir şekilde pay almayacağını bildirdi.

Bütün dünyada büyük ilgi gören bu sosyal sorumluluk projesinde, gelir getirecek t-shirtlerin tüketici ile buluşması için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini vurgulayan Ayaydın, şunları kaydetti: ''T-shirtler, yılbaşına kadar İpekyol, Marks&Spencer, Collezione, YKM, Opmar Gözlük, İnci Deri, Faik Sönmez ve Çarşı mağazalarında 20 milyon liraya satılacak.

Türk kadının en önemli sağlık sorunları arasında yer alan meme kanserine karşı başlatılan savaşın içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde bu ve benzeri sosyal sorumluluk projelerinin yaygınlaştırılması gerekiyor. Çünkü bütün hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Her üç dakikada bir olmak üzere bütün dünyada her yıl 1 milyon kadın bu hastalığa katılıyor.

Yine her 11 dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi ve geniş çaplı sağlık taramaları ile meme kanserini kadınların kabusu olmaktan kurtarabiliriz.''


DEFİLEYLE BAŞLADI

Projenin bugüne kadar uygulandığı ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya, İngiltere ve Yunanistan'da toplam 16 milyon dolarlık gelir elde edildi. T-shirtler, her yıl değişen renkleri, örgü stilleri, modelleri ile satıldığı ülkelerde moda yarattı.

ABD'deki kampanya 1994'de Hillary Clinton tarafından Beyaz Saray'da başlatılırken, İngiltere'de ise projenin fahri başkanlığını Prens Charles yaptı. Aralarında Naomi Champbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista gibi dünyaca ünlü mankenler projeye destek verdi.

''Moda, Meme Kanseri Karşı'' hareketinin Türkiye ayağı ise ünlü markaların katılımıyla geçen yıl sonu İstanbul'da Tophane-i Amire'de düzenlenen defileyle başladı. 20 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında tüketicilerin de dahil edildiği bir kampanya düzenlendi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>