>

MODA - STİL

Tuvanam ile “Zamana Karşı Keşif”

Tuvana Büyükçınar Demir, Zamana Karşı Keşif adını verdiği yeni koleksiyonuyla İstanbul Fashion Week’te!...
 
   
 
 
     

İstanbul Fashion Week’te Tuvanam ile “Zamana Karşı Keşif”

Sahip olduğumuz değerlerin farkına varmak,
Onları tekrar keşfetmek,
Hayatımızın içine çekmek,
Dokusunu dokunuşlarımızla örtüştürmek…

Tuvana Büyükçınar Demir, Zamana Karşı Keşif adını verdiği yeni koleksiyonunu unutulmaya yüz tutmuş, bizden olan, bize ait değerlerden etkilenerek hazırladı. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelerek yerleşik hayata geçen Türkler’in, Anadolu’ya yerleşene kadar geçtiği bölgelerin kültüründen ilham alarak hazırlanan tasarımların öne çıkan dokusu ise neredeyse unutulmaya yüz tutan kutnu kumaşı.ALIMLI OSMANLI KADINLARININ HAYALLERİNİ SÜSLEYEN KUMAŞ: KUTNU

Tuvana Büyükçınar Demir’in ilk kez İstanbul Fashion Week’te Karma II’defilesinde tanıtacağı 2011 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu tamamen kendi kültürümüzün değerlerinden ortaya çıktı. Padişahların kaftanlarının dikildiği bir kumaş olan ve görkem, zarafet ve estetiği ifade eden kutnu kumaşı Tuvanam’ın tasarımları ile ilk kez moda ile buluşuyor. Bu koleksiyon için Gaziantep’in son kutnu temsilcilerinden biri olan Muhittin Eldemir tarafından özel olarak elde dokunan kutnu kumaşını modernize ederek yeniden yorumlayan tasarımcının koleksiyonunda bu sıra dışı kumaşa yine farklı coğrafyalardan gelen ikatlar, ipekler, organik kotonlar ve tüller eşlik ediyor.

Uçuşan ipeklerin, volan ve tüllerin, bedeni saran korselerin yer aldığı koleksiyonda safran sarısı, krem, uçuk pembe ve pudra tonları yer alıyor. Tuvana Büyükçınar Demir, futuristik kesimler ile romantik kesimlerin bir araya geldiği koleksiyonunu, 27 Ağustos Cuma günü saat 12.00’de gerçekleştirilecek olan İstanbul Fashion Week’in Karma II defilesinde ilk kez tanıtacak. Karma II defilesinde Tuvana Büyükçınar Demir’in yanı sıra Rana-Berna Canok, Niyazi Erdoğan ve Nejla Güvenç tasarımları da yer alacak. Defilede yer alacak mankenlerin makyajı ise Bobbi Brown markası tarafından yapılacak.TUVANA BÜYÜKÇINAR DEMİR KİMDİR?

Tuvana Büyükçınar Demir 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Uluslararası başarılara imza atan Tuvana Büyükçınar Demir, Mimar Sinan Üniversite’sinde Endüstri Tasarımı okuduğu yıllarda moda alanında ilerlemeye karar verdi. 1991 yılında çeşitli dergilerde moda editörlüğü yaptı. 1999 yılında Abdi İpekçi Caddesi’nde, A46 isimli ilk mağazasını açarak sektöre giriş yaptı. 2002 yılında, İstanbul Nişantaşı’nda ilk atölyesini kurdu. 2005 yılında en büyük hedeflerinden birini gerçekleştirerek Tuvanam markasını kurdu. 2010 yılında Tuvanam Baby Couture markası ile bebeklere özel couture tasarımlar yapmaya başladı.

Tasarımlarında kullandığı renkler, işlemeler, Tuvanam’a özel kalıpları ve özgün vizyonu sayesinde cesur, hayal dünyası geniş ve elegan kadınlar için tasarımlar yapan Tuvana Büyükçınar Demir; farklı tarzları bir araya getirdiği tasarımlarındaki birbirinden değişik kompozisyonları ile dikkat çekiyor.

Tuvana Büyükçınar Demir’in tasarımları şimdiye kadar Paris, Londra, New York gibi modanın önemli kentlerinde gerçekleştirilen London Pure, New York Fashion Coterie, Paris Who’s Next fuarlarına katılarak Tuvanam markasını ve Türkiye’yi uluslararası pazarda tanıttı. Tuvanam tasarımları yurtdışında bugün 25 ülkede önemli markaların yer aldığı Harrods, Harvey Nichols, Bon Marche, Al Oustoura, She Boutique, Isetan gibi yaklaşık 100 mağazada satılmaktadır. Tuvana Büyükçınar Demir 2009’dan beri MTD üyesidir.

İFW HAKKINDA

Dünya moda haftası, Milano, New York, Londra ve Paris’teki moda haftalarından önce İstanbul Fashion Week (IFW) ile başlıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında gerçekleştirilen IFW’nin açılışı; bu yıl 19. kez düzenlenecek olan Koza Genç Moda Tasarımcılar Yarışması’nın 24 Ağustos akşamı İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde yer alan İstanbul Fashion Week Çadırları’nda yapılacak finali ile gerçekleştirilecek. İTKİB organizasyonunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) işbirliğinde 25-28 Ağustos tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Taşkışla Binası’nda düzenlenecek İstanbul Fashion Week boyunca 20 tasarımcı ve markaların katılımıyla 4 günde toplam 21 defile gerçekleştirilecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>