>

POPÜLER MEKANLAR

İtalyan Klasiği Ravioli Tarifi

İtalyan mutfağının geleneksel lezzetleri arasında bulunan Ravioli son dönemlerle popülaritesini arttırmaya devam ediyor.
 
   
 
 
     

Türk mutfağıyla benzer renkleri taşıyan İtalyan mutfağının en çok tercih edilen lezzetlerinden biri olan Ravioli, son dönemlerde popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Küçük et ya da sebze karışımı parçaların hamurla kaplanıp pişirilmesiyle elde edilen Ravioli Türk mantısı ile oldukça benzerlik taşıyor.

‘TARİHİ 14. YÜZYILA DAYANIYOR’

Bilinen en eski Ravioli, 14. yüzyılda Pratolu bir tüccar olan Francesco di Marco Datini‘nin kişisel mektuplarında yer almaktadır. Mektuplardan birinde et suyuyla karışmış, içinde sebze olan bir hamur çorbasından bahsetmektedir. Farklı pişirme teknikleri ve malzemeler ile zamanla İtalya’da geleneksel bir yemek haline dönüştü. Ravioli’nin elde yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Fatih Sökük; Kusursuz bir ravioli hamuru elde etmek gerekiyor. Bunun için tarife sadık kalmaya ve malzeme miktarlarını iyi oranlamaya dikkat edilmesi lazım. Ravioli yapımında en önemli malzemelerden biri undur fakat doğru aşamalarda kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Hamuru açma aşamasında un kullanımı hamurun parçalanmasına, topaklanmasına neden olabilir. Bunun yerine hamurun birleşim noktalarını su ile ıslatmayı deneyebilirsiniz’’ dedi.

HAŞLANMA AŞAMASINA DİKKAT!


Lezzetli ve unutulmaz bir Ravioli deneyimi için yapım aşaması kadar pişirme aşamasının da kıymetli olduğunu söyleyen Fatih Sökük, ‘’ Ravioli pişirmek için kaynattığınız suya az miktarda limon suyu ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Böylece hamurların birbirine yapışmasını önlersiniz. Ardından hazırladığınız Ravioli’leri kaynar suda haşlamaya başlayabilirsiniz. Ravioli’ler su yüzeyine çıkmaya başladıktan yaklaşık 2 dakika sonra ocaktan alarak tam kıvamında bir sonuç yakalayabilirsiniz.’’

HAMURU İSTEDİĞİNİZ FORMDA KESEBİLİRSİNİZ

Fatih Sökük, ‘’ Ravioli yaygın olarak kare şeklinde olmak üzere dairesel ya da yarı dairesel gibi başka formlarda da hazırlanabilir. Ravioli tariflerinin püf noktalarından biri hamurun inceliği ve kıvamı. İtalyan tariflerinde Ravioli hamuru için un ile birlikte bir miktar irmik unu kullanılır. İç harcı tercihe bağlı olarak peynirli veya kıymalı, ıspanaklı yapılabilir. İç dolgusuna uyumlu olacak şekilde bazı tariflerde domates sosu ya da kremalı sos ile servis edilebilir.

RAVIOLI (2-3 Kişilik)

150 gr makarna hamuru
100 gr ıspanak
80 gr rigatto peyniri
3 gr tuz
2 gr karabiber
100 gr domates sos
20 gr tereyağ
10 gr permesan

Yapılışı;

Domates sos ve sarımsak tavada çevirilir. Ravioliler sıcak suda haslanır ve çektirilen domates sosa makarna alınır. Tavada tereyağ permesan tuz karabiber ilave edilerek bağlanması sağlanır ve servise sunulur.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>