>

PRATİK BİLGİLER

Peyniri Uzun Süre Saklamanın Yolları

Peynir Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Peynir Nasıl Saklanmalı?
 
   
 
 
     

Peynir Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Peyniri dolapta uzun süre saklayabilmek için, alırken dikkatli olmak gerekiyor.

Peynir alırken öncelikle son tüketim tarihine dikkat etmelisiniz. Eğer alacağınız peynirin son tüketim tarihi yaklaştıysa onu tercih etmeyin. Çünkü son tüketim tarihi yaklaşmış ürünleri uzun süre saklayamazsınız. Diğer bir dikkat konusu da ambalajıdır. Delinmiş, yırtık veya deforme olmuş ambalajlı ürünleri kesinlikle almamalısınız. Ayrıca, peynirin renginin de değişmemiş olmasına dikkat edin.

Peynir Nasıl Saklanmalı?

Her peynir çeşidi aynı şekilde saklanamaz. Bunun için saklayacağınız peynir çeşidine uygun yöntemi uygulamanız gerekir.

Ambalajın üzerindeki son tüketim tarihi yeni bir tarihse o peynir tazedir. Bu nedenle o peyniri hızlı bir şekilde tüketmeye özen göstererek, kendi ambalajında kullanabilirsiniz.

Peyniri saklayacağımız ortamın hafif rutubetli, serin, karanlık ve havadar olması gerekmektedir. Böyle bir ortam olmadığı durumlarda ve günümüzde herkes peynirlerini buzdolaplarında saklamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, peynirin hava alabilmesi ve nemini koruyabilmesidir.

Beyaz peynir, iki hafta içerisinde tazeliğini ve lezzetini kaybeder. Kaşar peyniri veya tulum gibi sert peynirlerde birkaç hafta dayanıklıdır. Gravyer gibi oldukça sert peynirler ise bir aya kadar dayanıklılık göstermektedir.

Peyniri plastik kapta saklıyorsanız, daha kısa sürede bozulduğunu fark etmişsinizdir. Bu sebeple, buzdolabında sakladığınız her çeşit peynirin kapalı ve plastik olmayan bir kapta olmasına özen gösterin. Kaşar peyniri vb. peynirleri sülfürlü kağıda sararak saklayabilirsiniz. Peynirin her çeşidinde nemini korumasına ve hava almasına özen göstermelisiniz.

Peynir eğer büyük boyutta ise kısa zamanda tüketilecek kadarı kesilerek daha ufak bir kaba alınmalı ancak dilimlere ayrılmadan saklanmalıdır. Çünkü her seferinde buzdolabından çıkarılıp ısınan ve tekrar soğuyan peynirin yapısı bozulmaya başlar. Dilimlenmiş parçalar ise dış ortamla daha fazla temas eder. Eski kaşar türevi peynirler, kabuğu temizlenmeden saklanmalı, temizleme işlemi peyniri tüketmeden hemen önce yapılmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>