>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahara enerjik girin

Mutluluk veren yiyeceklere ağırlık verin, kapalı mekanlarda uzun süre kalmayın, kaliteli uyuyun kısacası enerjinizi düşürmeyin...
 
   
 
 
     
Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak ama etkili değişiklikler kendinizi daha zinde hissetmenize neden olacak. Böylece bahar yorgunluğuna karşı önlem almış da olacaksınız. İşte bazı tavsiyeler...

Bu önerilere dikkat

- B vitamini içeren besinleri daha çok tüketin. B vitaminleri enerji için çok gereklidir. Ton balığı, somon, kılıçbalığı, tavuk, fasulye, mısır, arpa ve esmer buğday gibi kepekli gıdalar B vitaminleri açısından zengindir. Eğer stresli ve yorgun hissediyorsanız, B vitamini takviyesi de işe yarayabilir.

- Kaliteli uyumaya özen gösterin. Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Bu durum vücudunuza enerji vererek onu bir ritme sokar.

- Bütün günü kapalı mekanlarda geçirmeyin. Ara sıra dışarı çıkın ve güneş ışığının olumlu etkilerinden yararlanın.

- Alkol kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Bu nedenle içkiyi sınırlayın. Ayrıca bisküvi, kek ve tatlı gibi besinlerden uzak durun. Bu ürünlerde bulunan bol miktardaki şeker, kan şekeri seviyenizin birden zıplamasına neden olur. Ancak yükseldiği gibi çabuk da düşer. Pankreasınız da buna karşılık olarak yüksek dozda insülin salgılar. Bu, kendinizi iyice bitkin hissetmenize yol açar.

- Acı kırmızı biberdeki 'capsacin' adlı madden damakta endorfin salgılamasına yol açıyor. Endorfin de insana mutluluk veriyor. Bu yüzden yemeklerinizde kırmızı biber kullanabilirsiniz.

- Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Hem eviniz hem de işiniz de havasızlık bir süre sonra kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

- Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıkca ortaya koymuş. Ayrıca komik roman okuyan kişilerin beyinlerindeki bir bölge aktif hale geliyor ve mutluluk duygusunu ayarlayan dopamin hormonu bu bölgede artış gösteriyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>