>

RÖPORTAJ

Bahadır Sağlam:“Şimdiki aklım olsaydı o yarışmaya katılmazdım”

Bir dönemin reyting rekortmeni müzik yarışması “Akademi Türkiye”den 1.ci çıkan “Bahadır Sağlam” müzik hayatına yeni çalışmaları ile devam ediyor.
 
   
 
 
     

Müziğini yapabilmek için taksi şoförlüğü yapan genç yıldız, müzik yarışmalarının perde arkasını ve neden hala taksicilik yaptığının detaylarını COSMOTURK okuyucularına özel paylaştı.

“YARIŞMADA VERİLEN HİÇBİR SÖZ TUTULMADI”

Çıkış hikayeniz Akademi Türkiye şarkı yarışmasına dayanıyor. Günümüzde O Ses Türkiye bayrağı devralmış durumda. Şimdiki vizyonunuzla yine girmeyi ister misiniz? Neden?


Akademi Türkiye yarışmasına katıldığım zamanlar, henüz çok küçüktüm ve arkadaşlarımın zoruyla katılmıştım. Şuan ki aklım olsaydı katılmazdım sanırım. Tamamen reyting amaçlı yapılan programlar bunlar. Gerçekten özel bir yeteneğiniz yoksa, sonucu büyük bir yıkıma sebep olabilir. Zira genelde verilen sözlerin hiç biri tutulmuyor. Sözü ve müziği bana ait yüzlerce bestem var. Üretiyor olamasaydım, belki bende bahsettiğimiz o ruh haliyle karşılaşacaktım. Bu yüzden bu tarz yarışmalara katılmayı düşünenler varsa, bu platformları sadece bir basamak olarak görmeliler. Daha fazla beklenti içine girmeleri durumu canlarını ciddi şekilde sıkabilir.

Biliyoruz ki çok emek verdiniz müziğe , yoktan var ederek yol aldığınız bu dünya da taksicilik bile yapıyorsunuz. bu serüven nasıl ilerliyor?

Dinleyiciye daha fazla şarkı ulaştırabilmek için, farklı işler yaptığım oldu. Bunlardan biri de taksicilikti. Emek vermeden başarıya ulaşmak, çok gerçekçi olmazdı. Elimden geldiği kadar kendi çabalarımla müzik adına iyi şeyler üretmeye çalışıyorum. Ne kadar fazla insanın yüreğine dokunabilirsem, bahçemde o kadar fide yetişiyor. Günümüz dünyasında popüler olmak çok kolay aslında. Sosyal medya üzerinden dikkat çekici saçma sapan bir içerik paylaştığınızda, sabahına binlerce insanın bildiği tanıdığı biri olabiliyorsunuz. Fakat bu sadece bir dönem için geçerli popülerlik olarak kalıyor. Belki de şuan ortalığı kasıp kavuran onlarca insan, yıllar sonra hatırlanmayacaklar bile. Bunun farkında olmamaları çok düşündürücü. Ben işimi popüler olmak yerine efsane olmak için yapıyorum.“ASIL YATIRIM REKLAMA VE PR’A OLMALI”

Sizi tanıyanlar olduğunda takside tepkileri nasıl oluyor, ilginç bir anınız var mı?


Taksiye çıktığım dönemlerde, Beşiktaş sahilden bir arkadaş bindi arabaya. 26-27 yaşlarında çok güzel bir kızdı. Gideceği yeri söyledikten sonra, telefonundan müzik dinlemeye başladı. Kimleri dinliyor diye baktığımda, müzik listesinin ismimle dolu olduğunu fark ettim. Varıncaya dek sadece benim şarkılarımı dinledi. Söyleyenin ve o şarkıyı yapanın ben olduğumu söylemiş olsaydım, büyük bir ihtimal bana inanmayacaktı.

Müzikte asıl olarak yatırımı en çok neye yatırmak gerekiyor sizce. şarkı, klip, pr...?

Aslına bakarsanız sadece müzik adına değil, yaptığınız her işte en iyi işi çıkarmak zorundasınız. Dünya çok çabuk tüketilen bir yer oldu. Dolayısıyla sizde zamana ayak uydurmak ve oyunu kurallarına göre oynamak zorundasınız. Evet iyi bir şarkı, iyi bir ses, iyi bir film veya iyi olan her şey bir şekilde ses getirebiliyor fakat bunu daha büyük kitlelere duyurmak, iyi bir reklam çalışmasıyla oluyor. Hatta işin yüzde ellisinden fazlası reklam olmuş durumda. Kısaca asıl yatırım reklam ve pr için yapıldığında, daha çabuk geri dönüş alabiliyorsunuz.

Digital dünya piyasayı hem küçültüyor hem de büyütüyor? Öyle ki Kral TV bile kapanıyor.Bu değişim ürkütüyor mu?

Dijital dünya, üretebilen insanlar için , inanılmaz büyük bir platform. Eskiden beri gelen tüm tabular yıkılmış durumda. Hemen hergün yüzlerce insan, yüzlerce içerik paylaşarak burada tutunmaya çalışıyorlar. İyi olanlarda var, çok kötü olanlarda. Aslında değişen çok fazla bir şey yok. İyi olan yine kendini belli ediyor. Tek fark artık kimsenin onayına gerek duyulmaması. Bu da gerçekten hak edenlerin bayrağı devralacağının güzel bir kanıtı. İşte bu yüzden bu değişim beni korkutmak yerine, heyecanlandırıyor.

“SÜRPRİZ BİR DÜET İLE GELİYORUM”

Müziği nereden dinliyorsunuz, hangi mecradan?


Müzik dinlerken Spotify kullanıyorum. Ama görüntülü içerikleri genelde YouTube üzerinden takip ediyorum.

Son çalışma "Çaresiz Şehir" nasıl ilerliyor ve konser turları var mı buradan paylaşabileceğimiz?

‘’Çaresiz şehir’’ çıkarmış olduğum son tekli. Sözü ve müziği yine bana ait. Tüm dijital platformlarda yerini aldığı için çok mutluyum. Kısa sürede iyi bir dinlenmeye ulaştı. Yakın bir tarihte çok iyi bir düet projemiz olacak. Bu düetle beraber daha fazla dinleyiciye ulaşacağımıza inanıyoruz. Konser programlarımı sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum, oradan takip edebilirler. En yakın konserimiz 20 Şubat Ankara hayal kahvesinde olacak. Herkesi bekleriz...


Röportaj: Hakan Varol
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>