>

RÖPORTAJ

Beyme’nin Marka Avcısı

Beymen Satın Alma ve Ürün Direktörü Polat Uyal ile başarılarını, modayı, dünya markalarını, sezonun trendlerini, dünya markalarını ve mesleki incelikleri…
 
   
 
 
     

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1973 Kıbrıs doğumluyum, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Sporun çeşitli dallarını severim ve mümkün olduğunca spora vakit ayırırım. Seyahat etmek, yemek yemek ve yapmak, bunun yanında fotoğraf hayatımın vazgeçilmezlerinden. Oğlum ve kızım... Dünyanın en şanslı babalarındanım... Yaptığım işi çok iyi bir restoranın mutfağına benzetirim, müthiş bir ekip çalışması ile vazgeçilemez lezzetler hazırlayıp müşterilerinize sunmak gibi. Yaptığım işi yıllardır severek yapıyorum. Bu etkenin başarıyı sağlayan önemli bir faktör olduğu düşünüyorum.

Beymen’de nasıl ve ne zaman çalışmaya başladınız?

1995 yılında üniversite mezuniyetimin hemen ardından Beymen’in iş ilanına başvurdum ve işe başladım.

Modaya olan ilginiz nereden geliyor?

Çocukluğumda, ailemin giyime çok özen gösterdiğini hatırlarım hep. Etkisi olduğunu düşünürüm... Moda ve tekstilin tozunu ise yaz aylarında çalıştığım İngiltere’de yer alan aile şirketinde öğrendim. Yaşım ilerledikçe de yapmak istediğim işin bu yönde olmasını tercih ettim.

Tasarımların doğru tüketiciyle buluşması çok önemli. Sizin pozisyonunuzun ne gibi incelikleri devreye giriyor bu noktada?

Müşteriyi ve pazarı iyi tanıyor olmak çok büyük önem taşıyor. İyi analiz edip, müşterinin taleplerini, beğenilerini doğru değerlendirmek önemli. Satın almaya müşterinin zevkleri doğrultusunda yön vermek işimizin hassas noktası.

Yurt dışında Beymen müşterileri için ürün seçerken nelere dikkat ediyorsunuz ve yurtdışında yeni çıkan ve beğenilen bir markanın Türkiye’de de tutup tutmayacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Bahsettiğim gibi müşteriyi tanımak ilk sırada yer alıyor. Genel trendlere sadık kalmak çok önemli tabii, her ne olursa olsun her sezon trendlerini yansıtan ürünlere yer vermek gerekiyor. Müşteriyi yurt dışında veya yabancı bir dergide gördüğü ürün ile buluşturmak çok değerli.

Türkiye’deki trendlerle yurt dışındakiler arasında derin farklılıklar var mı? Katıldığınız moda haftalarında, defilelerde bunu gözlemleme şansınız oluyordur. Moda kavramı dünyada ve Türkiye’de aynı ya da eş zamanlı mı?

Türkiye artık moda ve trendler bakımından çok ön sıralarda yer alıyor. Genel anlamda herhangi bir farklılık yok. Müşterilerimizi göz önünde bulundurduğum zaman; Türkiye modayı kullanma bakımından oldukça ileride.

Moda deyince sizin kişisel olarak aklınıza ne geliyor?

Şahsen siyah t-shirt...

Birçok ithal markayı Beymen mağazalarında bulabiliyoruz. Hem kadın hem de erkek müşteriler hangi markalara özellikle göz atmalı?

Mağazalarımızı seçenek özgürlüğünün olduğu, dev bir gardrop gibi düşünürüm. Bu yüzden müşterilerimizi belirli markalara değil; kendi tarzlarına ve hislerine uygun olabilecek herhangi bir seçenek diyebilirim. Ama örnek vermem gerekirse, bu sezon öne çıkan tasarımcılar ve markalar kadında: Anthony Vaccarello, Fausto Puglisi; aksesuarda: Mansur Gavriel, M2 Malletier; ayakkabıda Gianvitto Rossi ve Jimmy Choo. Erkekte: Dsquared, Neil Barett, Paul Smith, Ermenegildo Zegna, İsaia ve Caruso.

Moda dünyasının içinden biri olarak siz kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Sezonsuz, koyu ve basic.

Bu seneki sonbahar-kış sezonunda hangi parçalar ön planda? Kadın ve erkekler için gardıropların olmazsa olmazları neler?


Triko ve paltolar sezonun önemli yatırım parçaları olacak. Hazır giyimde eğilim sakin ve sezonsuz parçalar iken; ayakkabı ve çantada yeniliklere açık, heyecanlı ve deneysel bir sezon içindeyiz. Koyu renkler sezona damgasını vuracak.
Erkekte aksesuarlar birkaç sezondur çok öne çıkıyor; kol düğmeleri, ipek poşet mendilleri sezonun olmazsa olmazları arasında yer alyor.

Beymen mağazalarına girecek ürünleri seçerken özellikle dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?


Ankara müşterisinin modayı takip açısından İstanbul’daki müşterilerimizden hiçbir farkı yok. Seçtiğimiz ürünler, hem sezon modasını yansıtan önemli parçalar hem de klasik diye tanımlayabileceğimiz zamansız ürünlerden oluşuyor.

Çok güvendiğiniz bir ürünün veya markanın kimse tarafından ilgi görmediği ve satılmadığı oldu mu?

Nadir olsa da tabiki oluyor.

Peki tam tersi sizi şaşırtan, satış patlaması yaşadığınız bir marka veya ürün oldu mu?

Beklentinizin üzerinde performans veren yeni markalar olabiliyor.

Türk kadını en çok ne satın alıyor?

Sırasıyla; ayakkabı, çanta, hazır giyim ve aksesuar.

Centro di Firenze per la Moda Italiana’nın 60 yılını kutlamak amacıyla Pitti Imagine işbirliğiyle “The Business of Fashion” tarafından hazırlanan rehberde Beymen dünyanın en inovatif ve etkili 30 erkek giyim mağazasından biri seçildi. Palazzo Vecchio'da yapılan törende, Beymen’in ödülünü İtalya Başbakanı Matteo Renzi’den aldınız. O anda neler hissettiniz?


Beymen’deki hedefimizi uzun yıllar önce belirlemiştik; Dünyanın en iyi mağazaları arasında yer almak ve bunu devam ettirmek... Moda ve perakende dünyasının odaklandığı bir seremoni ile bu başarının yeni bir tasdiki oldukça gurur vericiydi.

Röportaj: MAG
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>