>

RÖPORTAJ

Cihan Nacar; “Bu Sezon Geçen Sezonların Aksine Daha Az Renk ve Hacimle Karşılaşacağız”

Yaratmanın anahtarı kendin olmak…
 
   
 
 
     

Çok küçük yaşlardan itibaren elbise çizimleri yapmaya başlayarak çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden, moda dünyasının uluslararası cesur tasarımcısı Cihan Nacar; yeni sezon koleksiyon çalışmalarını, sonbahar-kış trendlerine değinerek aktarıyor ve hakkında merak edilenleri MAG Okurlarına özel yanıtlıyor.

Yeni koleksiyon çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Sonbahar-kış sezonunda Cihan Nacar, modaseverlere neler sunuyor?

Uzun süredir büyük heyecan ve özveri ile hazırlandığımız yeni koleksiyonumuzu sunmaya çok az zaman kaldı. Her zaman görmeye alışkın olduğunuz Cihan Nacar çizgisinin biraz dışında bir koleksiyon hazırladık. Hâlâ cesur ve iddialı ama biraz daha sofistike bir Cihan Nacar kadını yarattık. Sonbahar-kış koleksiyonumda birçok materyali bir arada kullandık. Tekstil ürünleri dışında endüstriyel ve sanatsal birçok malzemeyi koleksiyona dahil ettik. Her zamanki gibi el işlemesi, koleksiyonumuzun olmazsa olmazı.

Yakın gelecekte iş birlikleriniz olacak mı?


Uzun zamandır birçok marka ile iş birliğim oldu. Sizi anlayan ve yarattığınız hikâyeye aynı heyecanla sahip çıkan markalarla iş birliği yapmak bir tasarımcı olarak büyük keyif. Cihan Nacar çizgisini kendi marka duruşuyla birleştirmeyi seven ve bana güvenip beni özgür bırakan markalarla bir arada oldum hep, olmaya da devam edeceğim. Yeni sezon için anlaşmalarını yaptığımız, beni çok heyecanlandıran yeni iş birliklerimiz var. Çok yakında hepsini göreceksiniz.

Kendi markanız için tasarlarken ön plana çıkardığınız değerler neler? Tasarımlarınızın olmazsa olmazları var mı?


Özgün olmak en önemli konu. Yaptığım her tasarımın bir hikâyesi var ve bu hikâyenin doğru anlatılması çok önemli. Sanat eğitimi almış ve hayatını sanatla iç içe geçirmiş bir tasarımcı olarak hikâyelerimin çoğunda bunu yansıtmaya çalışıyorum. Bu da zamanla markamı ayrıştıran en belirgin özelliğim oldu. Sanırım markamın olmazsa olmazları arasındaki başka bir konu da doğru teknik ve iyi işçilik. Ben ve tüm ekibim; müşterilerimize en iyi ürünü sunarak, içlerinde kendilerini kusursuz hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Diğer markalara tasarımlar hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Farklı markalara koleksiyon hazırlamak uzun ve çok keyifli bir süreç. Tüm bu süreçte beni en çok heyecanlandıran şey, koleksiyonun hikâyesini yaratmak; zihnimde yarattığım bu hikâyeyi, iş birliği yaptığım markalarla doğru noktalarda buluşturmak. Bunun için ilk kural, markayı çok iyi analiz etmek. Baştan sona tüm kurguyu iyi planlayıp doğru hamlelerle ilerlemek en önemli konulardan biri.

Hızlı moda akımı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji çağındayız, sosyal medya modayı fazlasıyla etkisi altına almış durumda. Hızlı tüketen bir toplum ve yeniliklere gebe bir modayla karşı karşıyayız. Bu hızlı tüketim çağında, Cihan Nacar markasının, hep arkasında durduğu “Moda ve Sanat” ilişkisini kaybetmeden bu sürece uyum sağlaması en önemsediğim konulardan. Dünya çok hızlı değişiyor. Buna kayıtsız kalmak mümkün değil ama bu hız içinde kaybolmamak ve kimliksizleşmek çok çok önemli.

Moda felsefenizi nasıl tanımlıyorsunuz?

İyi bir kıyafet yaratmanın anahtarı kendin olmaktır. Trendlere boyun eğme, modanın sana hükmetmesine izin verme; sadece kim olduğuna, giyim tarzın ve hayat biçiminle neyi ifade etmek istediğine kadar ver.

Bu sezonun trend renkleri ve parçaları neler?

Bu sezon, geçen sezonların aksine daha az renk ve hacimle karşılaşacağız. Cut out kesimler, geniş vatkalı omuzlar, sade tasarımları parlatacak büyük kristal taşlar en çok karşımıza çıkan detaylar olacak. Dar kesimli, vücuda oturan elbise trendi önümüzdeki sezonun en belirgin parçaları arasına girecek. Sonbahar-kış sezonunda doğal ve cansız renkler ön planda. Her sene olduğu gibi bu sene de doğanın saf ve temiz renklerinin ön planda olduğunu görüyoruz. Özellikle sonbahar aylarında daha dingin bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak bu renkler, doğru formlarla birleşince iyi bir stil yaratmanıza olanak sağlayacak.

Modaya dair hatırladığınız ilk anınız nedir?


Üç yaşında bile elbise çizimleri yapan bir çocuktum. Doğduğum günden bu yana beynim ve ruhum bu istekle dolu. Annemin sakladığı tüm ilkokul defterlerimin neredeyse tüm sayfalarında hâlâ o elbise çizimlerimi görüyor olmaktan ve bir çocukluk hayalimi gerçekleştiriyor olmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.

İlk moda ikonunuz kimdi?

Kuşkusuz annemdi. Çağının çok ötesinde giyinen, çok zevkli bir kadındır annem. Onun elbise dolabındaki ikonik parçalar hâlâ duruyor. Bugün bile baktığımda bana ilham veren detaylarla dolu elbiseleri ileride belki bir sergide sunmayı düşünebilirim.

Dünyada gitmekten en keyif aldığınız, size neşe veren yer neresi?

Öğrencilik yıllarımı İspanya’da geçirdim. Bu yüzden İspanya’da kendimi çok özgür ve rahat hissediyorum. Barcelona sanırım en keyif aldığım lokasyonların başında geliyor. Akdeniz insanlarının sıcaklığı, şehrin sanatsal dokusuyla buluşunca Barcelona’dan büyülenmemek imkansız.

Sizi çok gururlandıran bir işinizi paylaşır mısınız?


Kiev Arsenal Museum’da gerçekleştirdiğim AURA koleksiyonumun defilesi hâlâ en özel anlarımdan biri olarak duruyor. Dev bir senfoni orkestrası ile çalışmak ilk defa deneyimlediğim bir şeydi. Arsenal Museum gibi görkemli bir müze ve Kiev’in büyüleyici sanat atmosferi de işin içine dahil olunca, çok uzun süre unutulmayacak bir iş çıktı. Bundan sonraki planlarım arasında yeni koleksiyonlarımın ruhlarına uygun defileler yapmak var.

Şu an bulunduğunuz noktaya gelene kadar ne gibi zorlukları aştınız? Başarılı olmak için neler yapmak gerekir?


Bu yol uzun ve sancılı. Elbette çok fazla sıkıntı ve stres ile boğuştum fakat bu sıkıntıların asla, motivasyonumu ve heyecanımı kaybettirmelerine müsaade etmedim. Türkiye’de bu işi yapıyor olmanın verdiği dezavantajları hep avantaja çevirmek için uğraştım. Şimdi bakınca sakin, sabırlı ve emin adımlarla yürümenin beni hangi noktaya getirdiğini daha net görüyorum. Başarılı olmanın sırrının, işini aşkla yapmaktan geçtiğine inanıyorum. Asla vazgeçme, krizleri fırsata dönüştür ve dünyaya bir sen bırak!

Markanızı yurt dışına taşımak adına gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Bununla ilgili bazı çalışmalarımız var. Birçok yeni proje için anlaşmalar yaptık. 2023 yılında markayı daha global bir platforma taşımak adına yurt dışında daha fazla satış kanalı ile iş birlikleri yaptık.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>