>

RÖPORTAJ

MFÖ Gibi Olmak En Büyük Düşümüz

Önce ismi sonra şarkılarıyla dikkat çeken Türk rock müziğinin en yeni grubu DEV kendilerine yıllara damga vuran MF֒yü örnek aldıklarını söylüyor.
 
   
 
 
     

ÖNCELİKLE SİZLERİ TANIYABİLİR MİYİZ? BARAN BAYRAKTAR VE KAAN METİN KİMDİR, DAHA ÖNCESİNDE MÜZİK GEÇMİŞLERİ VAR MIDIR?

İtalyan Lisesi’nden arkadaşız, o yıllarda birlikte müzik yapmaya başladık . Şu anda Bilgi Üniversitesi’nde okuyoruz.

GRUP İSMİ OLARAK ‘DEV’ NEREDEN AKLINIZA GELDİ?

Albüme girmeden bir şarkımız vardı adı ‘Dev kişilik tek kadro’ydu. Sert bir şarkıydı. Albüme koymaktan vazgeçmiştik. Mesam’a sanatçı ismi vermemiz gerekti ve saatler kala biz hâlâ grup ismine karar vermemiştik. O şarkıyı da pek severdik. Grubun ismi ‘Dev’ olsun dedik. Belgelere Dev ismini yazıp, yolladık.

DEMİR DEMİRKAN’IN DESTEĞİ BÜYÜK BİR ŞANS

BU KADROYU NASIL BİR ARAYA GETİRDİNİZ? SİZİ HAREKETE GEÇİREN NE YA DA KİMLER OLDU?


Dev, İtalyan Lisesi’nde kurduğumuz yakın arkadaşlığın müziğe yansıması. Liselerarası Müzik Yarışmasında yakaladığımız başarılardan sonra bar konserleri vermeye başladık. Daha sonra Demir Demirkan’la tanışarak şarkılarımızı kaydetmeye ve bir albüm yapmaya karar verdik.

DEMİR DEMİRKAN İLE BİR ARAYA GELME SÜRECİNİZ NASIL GELİŞTİ?


İlk olarak Demir Abi’yle biri vasıtasıyla tanıştık. Demir Abi şarkılarımızı çok beğendi ve ardından da stüdyo kayıtlarına başladık.

YENİ ÇIKAN ALBÜMÜNÜZÜN ARANJÖRLÜĞÜNÜ DE DEMİR DEMİRKAN ÜSTLENDİ, BU SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

İlk albümümüzde Demir Demirkan gibi önemli bir müzisyen ile çalışmak bizim için çok önemliydi. Daha yolumuzun başındayken, tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanabileceğimiz, güvendiğimiz bir müzisyenin elimizden tutması bizim için gerçekten büyük bir şans oldu. Böylece de oldukça kaliteli bir iş çıkarmış olduk.

BİRÇOK MÜZİK TARZINDAN ETKİLENİYORUZ İLK OLARAK BİR “MAXİ SİNGLE” HAZIRLADINIZ “DANS ET” PARÇASINA BİR DE KLİP ÇEKTİNİZ. ALBÜM ÖNCESİ HAZIRLADIĞINIZ BU MAXİ SİNGLE İLE NEYİ AMAÇLADINIZ TAM OLARAK?

Bu kararı prodüksiyon şirketimizle birlikte aldık. Piyasaya direkt bir albümle giriş yapmaktansa iki ayrı versiyonu olan bir şarki ve kliple çıkmak istedik. Şarkı da yaz ayına uygun bir şarkı olduğu için ön tanıtımımız açısından iyi olacağını düşündük ve böyle bir karar almış olduk. Dolayısıyla hem bu süreçte tecrübe edinmiş olduk hem de albüm öncesi güzel bir başlangıç sinyali vererek bir beklenti yaratmış olduk.

MÜZİK SEKTÖRÜNE YENİLİKÇİ BİR GİRİŞ YAPTINIZ... TARZINIZ BİRAZ ROCK, BİRAZ ELEKTRO GİBİ. SİZ NASIL TANIMLIYORSUNUZ KENDİ TARZINIZI, MÜZİĞİNİZİ?

Müzik tarzımızı tek bir kelimeyle özetlemek zor, single da zaten bunun biraz habercisi niteliğindeydi. Albümde farklı tarzlardan farklı şarkılar var ama genel olarak rock müziğin etrafında dolaşan birçok müzik tarzından etkileniyoruz.

ALBÜMDEN KONUŞALIM BİRAZ DA. DEMİR DEMİRKAN SİZE BU AŞAMADA NE KADAR YARDIMCI OLDU? AYRINTILARI SİZDEN DİNLEYEBİLİR MİYİZ?

Şarkıların hepsinin söz ve müziği bize ait. Demir Demirkan bu noktada bize şarkıların formu ve bütünlüğü konusunda oldukça yardımcı oldu. Kendisiyle tanışmadan önce, bu şarkılar progressive yapılara sahip ve içinde birçok farklı fikri barındıran dağınık şarkılardı. Demir Abi bu dağınık parçaları birleştirmemizde ve aranje etmemizde yardımcı oldu diyebiliriz. Aynı zamanda vokal koçluğunu yapan Demir Demirkan şarkıların back vokallerine de imza attı.

POPÜLER MÜZİK PİYASASINDA KENDİMİZİ HAYAL ETMİYORDUK TÜRKİYE’DE MÜZİKLE UĞRAŞMAK VE DEVAMINI GETİREBİLMEK BİRAZ CESARET İSTEYEN BİR DURUM... BU YOLA KOYULMADAN ÖNCE KORKULARINIZ VE ENDİŞELERİNİZ OLDU MU?

Bu yola çıkmadan aramızda tartıştığımız konulardan biri de buydu. Açıkçası kendimizi popüler müzik piyasasında pek hayal edemiyorduk. Şarkıların aranje edilmeden önceki halleri kısıtlı bir kesimin dinleyebileceği şarkılardı fakat albüm sürecinden sonra yeni aranjmanlarla yenilenen ve güçlenen şarkılar da bize cesaret verdi diyebiliriz. Aynı zamanda gerek Demir Abi olsun, gerek bu yolumuzdaki diğer insanlar, çok destek olarak bizi bu dünyaya hazırladılar.

‘AKIL TUTULMASI ‘ ALBÜMÜNÜZÜN İSMİ. TIPKI GRUP İSMİ GİBİ BU DA ENTERESAN OLMUŞ

Bu anlattığımız müzik tarzımızdan dolayı bu isimden yola çıktık. Albümü dinlerken bir funk parçadan , hard rock parçaya sonra da bir remix, ardından duygusal parça gelince insanın aklı tutuluyor. Bu isim bu yüzden cuk oturdu. Albümün tamamını dinlerken aklımız tutuluyor. Ve hak vereceksiniz o duyguların değişimini şarkılarda duyunca.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>