>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kalbi Koruyan Yiyecekler

Bu yiyecekler sağlığınız için birebir…
 
   
 
 
     

YAĞSIZ YOĞURT:

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besindir. Bu mineraller, kalp krizi riskinde en önemli faktörlerden biri olan kan basıncının düşmesini sağlar. Ayrıca yağsız ürünlerde damar tıkanıklığına neden olan doymuş yağ oranı sıfırdır.

Ekstra: Tatlı isteğinizi meyveli yoğurtla yatıştırmak yerine şeker içermeyen yağsız yoğurt alın ve onu bal ya da meyveyle karıştırın. Böylece hem en sağlıklısını yemiş, hem de tatlı krizinden kurtulmuş olursunuz.

YABANMERSİNİ:

Antioksidan oranı, diğer meyvelere göre oldukça yüksektir. İçerdiği resveratrol maddesi, kalp hastalıklarına neden olan serbest köklerle mücadele eder ve damarların tıkanmasını önler.

Ekstra: "Yabanmersini bulmak zor" diyorsanız kırmızı üzüm ve eriği de deneyebilirsiniz. Onlar da sağlam birer resveratrol kaynağıdır.

TAHIL VE HUBUBATLAR:

Yüksek oranda posa, yani çözünebilir lif içeren tahıllar, kolesterolünüzün yükselmesine engel olur. Bu lif, bağırsaklardaki kolesterol belirtilerini temizler ve vücuttan atar. Dolayısıyla çiğ veya pişirilerek yenen yulaf, kolesterol seviyesini düşürür. Tabii hububatları da unutmamak gerek. Nohut, mercimek, bulgur ve pirinci gönül rahatlığıyla sofranızın baş tacı edebilirsiniz.

Ekstra:
Tahıllarla beslenirken bir yandan lezzetten vazgeçmemek istiyorsanız, sabahları normal ekmek yerine beyaz peynirle çok iyi giden kızarmış yulaf ya da çavdar ekmeğini tercih edin. Ayrıca son günlerde çok moda olan soya sütü ve soya etinin de kolesterolü yüzde 4-8 oranında düşürdüğünü ve çok faydalı olduğunu unutmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>