>

SAÇ BAKIMI

Erkek ve Kadında Kellik Problemi

Kadınlarda yüzde 40, erkekler de yüzde 50… Peki neden?
 
   
 
 
     

Kadınların yüzde 40’ı, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 50’si yaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesi sorunu yaşıyorlar.

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkeklerde saç dökülmesi daha çok hormonal sorunlardan kaynaklanır. Çok daha hızlı seyrettigi için tedavide çabuk davranmak esastır. Çünkü saç dökülmesine sebep olan enzimler, normalde 3-4 yıl olan saçın yaşam süresini 1-2 yıla indirir. Bu yüzden yeni saçların oluşum süreleri kısalır ve onlar da sağlıklı olmaz. Bu sürecin sonucunda saç dokusu giderek güçsüzleşir ve sonunda ölür.

Erkeklerde saç dökülmesini önlemek için lokal tedaviler, uygun vitaminler ve ek olarak stresi azaltacak ilaçlar tercih edilir, hormon tedavisi ise özel durumlar disinda önerilmez..

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi çogunlukla 18-44 yasları arasında görülür. Dökülmeyi başlatan nedenin temelinde genellikle büyük bir stres ya da gerginlik yatar. İlk belirtileri saçların güçsüzlesmesi, incelmesi ve tepeden yavas yavas baslayan dökülmelerdir. Ancak kadınlarda erkeklerdeki gibi tam bir kellik çok nadir görülür. Saç dökülmesinin yanı sıra deride yağ bezlerinin çalışmasını bozan bir hastalık görülebilir. Bu durumda bir hormon ölçümü yaptirmanız gerekir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>