>

SAÇ BAKIMI

Saçlarınız Yaza Hazır Mı?

Saçların mat ve bakımsız görünmesine yol açan sebepleri ortadan kaldırın. Yazı bakımlı ve güzel saçlarla karşılayın.
 
   
 
 
     

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için tek yapmanız gerekenin saçlarınızı kestirmek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Saç bakımında beslenmeden, fırça seçimine kadar dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. B ve E vitaminleri yararlı Saçları kesmenin daha hızlı uzamalarına yol açtığı söylenir ancak saçlar kesildiğinde değil, yaz aylarında havanın sıcak olduğu zamanlarda daha hızlı uzar. B ve E vitaminlerinden zengin beslenmek saç sağlığını korur daha esnek, parlak olmalarını sağlar. Bu yüzden kepekli pirince, yeşil sebzelere sofranızda mutlaka yer açmalısınız. Saçınıza uyguladığınız ürünlerin kaliteli olması da çok önemli. Mutlaka saç yapınıza uygun bir şampuan tercih edin.

KALİTESİZ ÜRÜNLER

Ayrıca saç tarağı ya da fırça seçimi de çok önemli. Kullandığınız tarağın kaliteli olmasına dikkat edin. Keskin metal ya da plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olur. Toplama şekilleri de saç kırılmalarında çok etkili. Sıkı toplamak yerine genelde rahat kalmalarını tercih edin. Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın.

ÇABUK KIRILAN SAÇLARA

Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başynıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın. Bu bakım türü, özellikle çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır.

SAÇA GÖRE BAKIM

İNCE VE CANSIZ SAÇLAR:

Saç serumları kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. Parmaklarınızın arasına bir damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayın. Saçlara hacim ve hareket kazandırmak amacıyla, saç diplerine (geri kalan yerlere değil) köpük sıkın. Saç kurutma makinesiyle kurutun.

YAĞLI SAÇLAR:

Saç derisinde biriken sebum adlı yağ hücrelerinin fazlalığı düzensiz şampuanlama, terleme ya da hormonal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Saçınızı arındırıcı bir şampuanla yıkayın. Krem içermeyen şampuanlardan kullanın.

DALGALI SAÇ:

Dalgalı saç genellikle kuru olur, bu nedenle nemlendirici içeren şampuan ve kremlere gerek vardır. Islak saça uygulanan serumlar saç tellerini yumuşatır. Serum ve köpükler saçtaki kıvrımları vurgular.

KALIN VE SERT SAÇLAR:

En kolay saç tipi, ama sürekli bakım ve kontrol gerektirir. Fazla kısa kestirmemeye dikkat edin.

KIVIRCIK SAÇLAR:

Bu saçların yapısı büyük çeşitlilik gösterir, ancak önünüzdeki seçenekler sınırlıdır. Doğal haliyle bırakın, iyi bakın ve örme, topuz gibi modeller uygulayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>