>

SAÇ BAKIMI

Saçlarınıza Özel Bakım

Saçlarınızı havuza, denize teslim etmeyin!
 
   
 
 
     

Aslında saç yaz aylarını sever. Kendi halinde kuruma fırsatının verilmesi, kurutmaya bağlı gelişen kuruma, yıpranma, kırılma ve yanma gibi sorunların atlatılmasını sağlar.

Güneş, deniz ve havuz, saçınızı yorar. Saçınızı korumak istiyorsanız, deniz veya havuza girerken önce saçınızı ıslatın. Akşamları iyi yıkayın ki tuz, klor, kum ve saçınıza sürdüğünüz koruyucu ürünlerden tamamen arınsın.

Gündüz yıpranan saçlarınızın gece nefes alması için özel üretilen güneş bakım şampuanı, yıkama maskesi gibi ürünlerden de yararlanabilirsiniz. UV filtreli koruyucu bir ürün bu konuda size yardımcı olabilir. Saç için hazırlanmış özel koruyucu ürünler mevcut. Yüzünüz veya vücudunuz için kullandığınız güneş kremi de işe yarayabilir.

Yazın ardından mat, kırılgan ve hassas saçlarla başbaşa kalmak istemiyorsanız, denize ve havuza girmeden önce de saç koruyucularının kullanılması öneriliyor. Ancak asıl önemli olan saçların havuz ve deniz suyuna sokulmaması. Bunu sağlamanın tek yolu da bone takmak.

SAÇIN MİTLERİ

Beyaz saç asla dökülmez: Yanlış. Renk değişimi saç dökülme oranını etkilemez. Beyaz saçların daha az ya da çok dökülmesi söz konusu değil.

Jöle kullanmak zararlıdır, saçları döker: Yanlış. Jöle, saç spreyi ya da köpük gibi ürünler tek başına saç dökülmesine yol açmaz.

Babanızın saçları dökülüyorsa sizin de dökülme sorunu yaşamanız kesin: Yanlış. Genetik bilgilerin yarısı anneden yarısı da babadan gelir. Bu nedenle yalnız babaya bakılarak kesin bir yargıya varılamaz.

Saçlarınızı ne kadar sık uçlarından kestirirseniz o kadar çabuk uzarlar: Yanlış. Saçları sık olarak uçlarından kestirmenin çabuk uzaması üzerinde etkisi yok. Ancak sağlıklı görünmesine katkıda bulunur.

İnce telli saçlar daha kolay dökülür, zarar görür: Yanlış. Dökülme problemi saç üreten hücrelere bağlı gelişir. Bu hücreler kalın ve ince telli saçlarda aynı karakterdedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>