>

SAÇ BAKIMI

Saçlarınızdan Olmayın

Yaz bitti; peki ya saçlarınızın durumu?
 
   
 
 
     

Yaz aşklarının temel nedeni yaz döneminde gün ışığına daha uzun süre maruz kalma ile her iki cinste de cinsel iştah olarak tanımlanan libidonun artmasıdır. Bu yaz döneminde libido artışının temel nedeni ilkbaharın ortalarından itibaren yaz döneminin sonuna kadar kanaldaki yüksek düzeylerde saptanan testosteron hormonudur. Bu hormon yaz aşklarının ateşli geçmesini sağlarken her iki cinste de saçların zayıflamasına neden olmaktadır. Erkeklik hormonu olarak bilinen androjenik hormonlar, saç köklerini uyku fazına sokan ve saç gelişimini baskılayan hormonlardır.

Yaz döneminde bu yüksek hormon düzeylerine maruz kalan saç kökleri birkaç hafta içinde saç gelişiminin olmadığı uyku fazına girerek birkaç ay saçlı deride bulunduktan sonra dökülmeye başlar. Bunu bizler sonbaharda artmış saç dökülmesi şeklinde görürüz. Diğer bir deyişle, yaz aşklarını ateşli yaşarken yaz dönemi boyunca saçlarımız cansızlaşacak ve sonbaharda saç dökülme şiddeti artacaktır.

Bu dönemde çok dikkatli davranmamız lazım. Saç dökülmesi için kullanılan bazı finasterid isimli maddeyi bulunduran ilaçlar erkeklerde cinsel yetersizliklere neden olurken, aynı zamanda depresyon bulgularının ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Doğrudan saça uygulanan ve aslında hipertansiyon ilacı minoksidil ise hiç kimse tarafından kabul görülemeyecek, yüzde ve hatta vücutta kıllanmaya neden olabilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki saç dökülmesinin önlenmesi ve dökülen saçların tekrar kazanılması günümüzde çok daha kolay gerçekleşmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>