>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ağır adet kanamalarına dikkat...

Adet günlerinde aşırı kan kaybı, elbette her kadını endişelendirir. Ama her zaman ciddi bir sorun yoktur. Haberin devamını okumak için tıklayın...
 
   
 
 
     
Ortada endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Pek çok kadın zaman zaman aşırı kan kaybından yakınır. Bu durum mevsim geçişlerinde daha sık görülebilir. Eğer adet kanamalarının başlama ve bitme günleri normal süre içinde gerçekleşiyorsa, endişelenmeye gerek yoktur. Eğer bu dönemde kendinizi aşırı derecede yorgun hissederseniz, kansızlık problemi akla gelebilir. Bu durumda doktorunuza danışın. Rahim çeperinde oluşan fibroidler, çok ağır kanamalara neden olurlar. Fibroidlerin kanserli urlarla ilgisi yoktur. Düzenli, ağrısız ama çok ağır adet kanamaları fibroidlerin varlığına işaret sayılır. Kronik rahim iltihapları hem adet günlerinde şiddetli sancı çekmenize neden olur hem de kanamalar çok fazladır. Sırtınızın belinize yakın bölgesinde de ağrı hissedersiniz. Seks yaptıktan sonra ve de cinsel temas sırasında acı duymanızın nedeni de bu sorun olabilir. Endometriosis adı verilen sorun, özellikle 30 yaşını geçen kadınlarda görülür. Bu hastalık da sancılı ve ağır kanamalı adet görülmesine neden olur. Bu hastalığa yakalanan kadınların hamile kalmakta zorlandıkları bilinmektedir.

ÇARPINTI İHTİMALİ

Tiroid bezinin aşırı derecede faal olması, çarpıntı yapabilir. Ancak tiroid sorununun neden olduğu çarpıntının şekli, alışılagelmiş çarpıntılardan biraz farklıdır. Böyle zamanlarda kendinizi çok da gergin hissedersiniz. Ayrıca, normal beslenmenize rağmen sürekli kilo kaybı da tiroid sorununun önemli bir belirtisidir. Sıcağa dayanma gücünüz azalır, çok fazla terlersiniz ve adet kanamalarında düzensizlik görülür. Çarpıntılara bu belirtiler eklenmişse, tiroid sorunu için bir doktora başvurulmalı. Kalbin atışlarındaki düzensizlik de endişe yaratır. Bir bakarsınız kalbinizin atışları çok hızlanmış ve de düzeni bozulmuş. Üstelik soluk almakta zorlanırsınız, bazen gözleriniz kararır, göğsünüzde bir baskı hissedersiniz. Bu saydığımız belirtiler, hiç ihmale gelmez. Zaman kaybetmeden doktora başvurulmalı.

UZAK İHTİMAL

Yerinizden kalktınız ve o anda gözleriniz karardı. Ayağa kalkınca, kan basıncınız düşmüş olabilir. Ani hareketlenmeler kan basıncını düşürür. Genellikle sıcaktan yakındığınız zamanlar ve banyo çıkışlarında böyle durumlar yaşanabilir.

Kaynak: Güneş

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>