>

SAĞLIKLI YAŞAM

AIDS’e Karşı Önleminizi Alın

Çağımızın sorunu AIDS`e yakalanmamak için neler yapmalısınız? İşte cevapları...
 
   
 
 
     

Enfeksiyon uzmanları, AIDS'in yayılmasında en büyük etkenin cinsel ilişki olduğunu belirtirken, özellikle erkeklere "Eş değiştirmeyin, tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin" uyarısında bulunuyor.

AIDS'den öncelikle güvenli cinsel ilişki ile korunulabilir. Tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin. Tam koruyucu olmamakla birlikte mutlaka kondom (kaput) kullanın. Hiçbir şekilde steril olmayan şırınga, ustura ve jilet, delici, kesici âletleri kullanmayın, paylaşmayın, herhangi bir nedenle eğer vücudunuza kan değerse sabun ve su ile iyice yıkayın, sağlam deriden virüs bulaşmaz.

Tuvalet, telefon gibi araçların kullanılması, bu şahıslar tarafından hazırlanmış veya dağıtılmış yemeklerin yenmesi, AIDS’li bir şahıs tarafından çatal, bıçakla yemek yenmesi, aynı toplu taşım vasıtalarında seyehat. Hatta el sıkma, öpüşme gibi temaslarla veya öksürük ve aksırıkla dağılan tükürüğün yüzümüze gözümüze gelmesiyle AIDS virüsü bulaşmaz.

AIDS'li olduğu bilinen biriyle cinsel ilişkiye girenlerin hemen bir doktora başvurması gerekir. Erken tanı, müdafaa sistemleri tamamıyla işlemez hale gelmeden müdahale imkânı verir. Bu sayede hastalıksız süre uzatılmış olur. Böylece AIDS’in kesin tedavisinin bulunabilmesi durumunda taşıyıcıya yaşama şansı tanınmış olacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>