>

SAĞLIKLI YAŞAM

Alerji ...

Günümüzde gıdaların içindeki katkı maddelerinin artması, gıda alerjilerinin de buna paralel olarak artış göstermesine neden oluyor.
 
   
 
 
     
Alerjiye neden olan besinlerin başında süt, yumurta, domates, portakal ve yer fıstığı geliyor Günümüzde gıdaların içindeki katkı maddelerinin artması, gıda alerjilerinin de buna paralel olarak artış göstermesine neden oluyor. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaşif Küçük bir çok alerjik reaksiyonlarda gıdaların, ev tozu ve evcil hayvanlardan sonra üçüncü sırayı aldığını belirtiyor.

KAŞINTI VE KIZARMA Gıda alerjisine özellikle çocukluk çağında daha çok rastlanıyor. Alerjiye bağlı olarak kişinin cildinde kaşıntı, kızarma ve kabartılar oluşabiliyor. Alerji sadece deri reaksiyonlarıyla kalmayıp, solunum sistemi ile ilgili semptomlar, kusma, ishalle ortaya çıkan belirtiler de gösterebilir. Amerika'daki nüfusun 1/3'üne yapılan bir araştırmada toplumun yüzde 14'ünde besin alerjisi olduğu tespit edilmiştir.

ÇİKOLATAYA DİKKAT En yaygın alerjiye yol açan besinler çikolata, süt, yumurta, domates, portakal, buğday unu, yer fıstığı ve soya olarak sıralanıyor. Besin alerjilerinin araştırılmasında deri testleri, teşhisin ilk basamağını oluşturuyor. Prick adı verilen deri testi kolay, ucuz ve 15 dakika gibi çok kısa bir sürede sonuç verir. Prick deri testleri bu amaçla yıllardır başarıyla uygulanıyor. Besin alerjilerinde asıl problem tanıyı koymaktır. Tanı konulup suçlu besin bulunduktan sonra tek tedavi diyetten o besini çıkartmaktır. Sorumlu gıda 2-3 yıl diyetten çıkarılırsa tolerans gelişebilir ve hastanın alerjik reaksiyonu göstermeme şansı çok yükselir.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>