>

SAĞLIKLI YAŞAM

Alkol Kansere Yol Açıyor

Günde kaç bardak alkol kanser riskini arttırıyor? İşte cevabı…
 
   
 
 
     

Araştırmalar, özellikle günde üç duble ve daha fazla viski kullanan erkek ve kadınlarda meme kanserinin sıklıkla görüldüğünü ortaya çıkardı.

Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha hızlı ilerliyor ve daha ölümcül olabiliyor. Meme kanseri görülme oranı kentsel alanda daha fazla. Bunda Batılılaşmış yaşam tarzının artması önemli bir etken.

Yapılan araştırmalarda özellikle günde üç duble ve daha fazla viski kullanan erkek ve kadınlarda meme kanserinin sıklıkla görüldüğü ortaya çıktı. Burada günlük ve sürekli alkol kullanımı, kansere neden olan en önemli etken. Alkolün yanı sıra sigara da diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserine neden olan etkenlerden biri. Ayrıca doğum kontrol hapları ve hormon tedavilerinde kullanılan hapların da meme kanserine neden olduğu belirtiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlere özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalarını öneriyoruz.

Meme kanserinin erken tanı ile yüzde 98 oranda tedavi şansı bulunduğunu bildiren uzmanlar, ölümcül sonuçlara yol açabilen bu kanserden kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğunu, bu nedenle erkek ve kadınların belli aralıklarla muayeneden geçmesi gerektiğini bildirdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>