>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ayak Dostu İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı?

Ayak sağlığına dikkat eden bir toplum olduğumuz söylenemez.
 
   
 
 
     

Oysa omurga ile ilgili birçok rahatsızlığın temelinde ayak sağlığına gerekli önemin verilmemesi yatıyor. Kadınlarınsa ayakkabı ve ayak sağlığı konusunda sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz. Topuklu giymeyi seçmeyen bir kadın olmadığı gibi, bu ayakkabıları giydikten sonra rahatsız olmayanı da yok gibi. Peki hangi ayakkabı kadınların ayağını nasıl tehdit ediyor...

Biz kadınlar ayak sağlığımıza yeterince dikkat ediyor muyuz?

Bir ortopedist olarak tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, toplum olarak ayak sağlığımızı önemsemiyoruz. Oysa omurga ile ilgili birçok rahatsızlığın temelinde ayak sağlığına gereken önemin verilmemesi yatıyor. Özellikle kadınların ayakkabı seçiminde ve ayak sağlığı konusunda sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz. Topuklu giymeyi sevmeyen bir kadın olmadığı gibi, bu ayakkabıları giydikten sonra rahatsız olmayanı da yok gibi.

O zaman tek tek ayakkabı çeşitlerini sormak istiyorum. Babet neden zararlı?

Düz ve içinde hiçbir destek yok. Babette ayak ayakkabının içerisinde bir dönem sonra ayakta durdukça kas gücü azaldığı için kavisini kaybedip aşağı doğru çökmeye başlıyor. Yani hepimizin ayağı sabah kalktığımızda gayet normal görünümlüdür ama ben eğer iyi bir ayakkabı giymiyorsam akşam eve döndüğümde düztaban gibi bir ayağım olur. Çünkü benim kavisimi destekleyen adele yorulunca kavis çöker. Ayakkabı iyiyse içinde bir destek varsa bu adale destek sayesinde kavis çökmeyeceği için hiçbir problem olmaz. Çünkü kavis çöktüğü anda ağrı başlıyor. Özellikle bel ve diz ağrısı başlıyor o yüzden babet içinde hiçbir destek olmadığı için gün içinde çabuk yorulma bel ve diz ağrısı yapıyor.

Parmak arası dümdüz ayakkabı?

Babetle aynı sıkıntı. Hatta daha fazla. Babetin en azından önü kapalı, parmak aralarının arkası boş olduğu için büyük sıkıntı var. Parmak arası terlik giydiğinde kişi düztabansa ayağının ciddi şekilde topuğu dışarı doğru döndüğü için diz ağrısı çok daha çabuk gelişiyor. Çünkü yürüme aksı bozuluyor.

İnce topuk


Topuk yükseldikçe yük tekrar dize ve bele dönüyor, diz ve bel ağrısı gelişiyor. Yük ön tarafa doğru gittiği için başparmak çıkıntısı ve parmaklarda şekil bozukluğu oluyor.

Dolgu Topuk?

Dolgu topuk benim anladığım kadarıyla platform topuk. Onu seviyoruz. Önüyle arkası beraber gidiyorsa hiçbir problemim yok. Yani ayakkabının arkası yüksek öne de doğru yüksek gidiyorsa hiç sıkıntı yok. Ama her şeyin fazlasında sıkıntı var. 12 – 15 ponta kadar sıkıntı yok. 15 ponttan sonra ayak çok yükseliyor yerden yükseldiğinde yine yaylanma bozulduğu için yine diz ve bel ağrısı oluyor. Çünkü ne kadar yükselirse malzeme o kadar sertleşiyor. Malzeme sertleşince otomatikman sıkıntı artıyor.

Tahta topuk?

Sıkıntılı. Çünkü biz ayakkabıda esneme istiyoruz. Tahta yada sabo ayakkabı esnemediği için ağrı problemi yapar.

Sivri burun ayakkabı?


Sivri burun parmağı sıkıştırıyor. Baş parmak çıkıntısı çok büyük problem kadınlarda nedeni bu ayakkabılar. Sivri burun parmak çıkıntısını tekikliyor, küçük parmakların şeklinin bozulmasına neden oluyor.

O zaman ideal ayakkabı tarifi isteyeceğim...

İdeal ayakkabı tarifi; önü yuvarlak ve geniş. Mümkünse bağcıklı, topuğu da 5 ila 10 pont yüksekliğinde olması lazım.

Kadınlarda en sık rastlanan ayak sorunu nedir?


Başparmak çıkıntısı diyebiliriz. Bu da sivri burunlu ve ince topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>