>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar Enfeksiyonlarına Teslim Olmayın

Güneşin yavaş yavaş kendini hissettirdiği bahar aylarında enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor.
 
   
 
 
     

Mevsim değişikliği döneminde beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzındaki farklılıklar bağışıklık sistemini etkileyebiliyor. Isınan havanın ve çevre şartlarının etkisiyle bazı parazit ve bakterilerin çoğalması enfeksiyonların gelişmesinde etkili olabiliyor.

Baharda bağışıklık sistemi çökebilir

Bahar ayları gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok enfeksiyonun sık görüldüğü ve alerjik rahatsızlıkların su yüzüne çıktığı bir dönemdir. Bu dönemde, insan metabolizmasında bazı olumsuz değişimler yaşanabilmektedir. Bu değişimler bağışıklık sistemini savunmasız bırakabilmektedir. Isınan hava ve çevre şartlarıyla birlikte ortamlarda bulunan bazı parazit ve bakterilerin çoğalması da enfeksiyon riskini artırmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra havanın ısınmasıyla birlikte halsizlik, isteksizlik, aşırı uyuma, yorgunluk, eklem ağrıları gibi şikayetler yaşanabilmektedir.

Güneşe aldanmayın


Isınıp soğuyan hava nedeniyle giyim konusunda problem yaşanmakta ve vücut direnci olumsuz yönde etkilemektedir. Kış aylarında vücutta depolanan birçok vitamin ve direnç arttırıcı maddeler tüketildiğinden vücut bahar mevsimine birçok eksiklik ile girmektedir. Bu durum enfeksiyonlar için bir yatkınlık oluşturmaktadır. Kışın yavaşlayan ve ısı üretmeye programlanan vücut metabolizması, besinlerin depolanarak vücutta yağ miktarının artmasına yol açar. Havaların ısınmasıyla birlikte hızlanması gereken metabolizma birçok kez bunu yapamaz ve kilo alımı devam edebilir. Bunu yenebilmek için düzenli beslenme ve vitamin takviyesine dikkat edip egzersizleri ihmal etmemek gerekmektedir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi, daha fazla sıvı tüketilmesi, vücut sıvısı azlığının önüne geçilmesi hastalıklara karşı önleyici olacaktır.

Hormonal değişimler hasta edebilir

Mevsim geçişi dönemlerinde insanlarda bir takım hormonal değişiklikler de gözlenmektedir. Özellikle böbrek üstü bezinde üretilen bazı hormonların azalması bağışıklık sisteminde zayıflama gözlenmesine neden olmaktadır. Bahar aylarında gece-gündüz süresindeki değişiminin hormon üretimlerini etkilediği bilinmektedir. Uyku sırasında salgılanan ve hücreleri yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici hormon olarak bilinen melatonin, günlerin kısalması nedeniyle daha az salgılanmaktadır. Vücuttaki bu hormonal değişimler enfeksiyonlara yatkınlık oluşturabilmektedir. Bu mevsimde özellikle uykunun yeni düzene adapte edilmesi ve 6-8 saat uykuya zaman ayrılması önemlidir.

Yaşlılar ve çocuklar daha savunmasız

Mevsim dönümlerinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve enfeksiyonlara karşı vücut savunmasının zayıflaması, özellikle yaşlı, çocuk, gebe ve kronik hastalığı olanlar için daha önemlidir. Bahar aylarında başta solunum yolunu ilgilendiren hastalıklarla birlikte alerjik rahatsızlıklar, göz nezlesi, sinüzit, tonsillit, farenjit, larenjit, saman nezlesi, bronşit sıkça görülebilmektedir. Alerjik rahatsızlıklarla birlikte östaki borusu fonksiyonu bozulacağından orta kulak iltihabı da bu mevsimde sık görülür. İnsanların evlerinden çıkıp sosyal ortama katılması ile birlikte hastalıkların taşınması ve bulaşması da artış gösterir. Özellikle toplu yaşam alanları, işyerleri, kreşler gibi yerlerde küçük salgınlar görülebilmektedir.

Taze meyve ve sebze tüketmek önemli

Bahar mevsiminde ısı değişimi fazla olduğu için hava durumunu iyi takip edip uygun giysilerle dışarı çıkmak gerekmektedir. Havasız ve kapalı alanlarda uzun süre kalmamak, öpüşmemek, alerjenlerin yoğun olduğu bölgelerde uzun süre kalmamak, bol taze meyve ve sebze tüketmek, gerektiğinde vitamin takviyesi almak enfeksiyonlara karşı alınacak önlemler arasındadır. Gribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu hastalıklarından ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerekmektedir. Hastalarda özellikle iki günden uzun süren ateş ve diğer bulgulardan herhangi biri mevcut ise doktor yardımı alınması gerekmektedir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>