>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar yorgunluğunun sebepleri

Kendinizi bitkin, isteksiz, yorgun hissediyorsunuz. Bu belirtiler havaların ısınmaya başlamasıyla ortaya çıkan bahar yorgunluğunun ilk sinyalleri olabilir...
 
   
 
 
     
Hastalık olarak kabul edilmeyen ancak gerekli önlemler alınmazsa kronikleşebilen bahar yorgunluğu sendromu yaşam kalitemizi düşüren ve iş hayatında da sorunlara neden olan bir durum.

NASIL OLUŞUR?
Hava ve mevsim değişikliği insan biyoritmini olumsuz etkiler. Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar. Pozitif iyonların artması vücuda zindelik sağlarken, negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olur. Artan negatif iyon yükü mevcut şikayetlerimizi de tetikler ve alerjik reaksiyonlar, solunum yolu hastalıkları, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, romatizma ve mide rahatsızlıkları bahar aylarında artış gösterir. Havadaki elektrik yükü büyük şehirlerde daha fazladır. Bu duruma hava kirliliği, sanayi atıkları ve trafik yoğunluğu da eklenince, kişilerdeki bahar yorgunluğu belirtileri daha yoğun yaşanır.

NEŞESİZ VE SİNİRLİ
Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları oluşabilir. Yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilir. Uyku ritmi bozukluğu; uykuya dalma güçlüğü bazen de aşırı uyuklama hali gibi durumlar yaşanabilir. Baş ağrıları olabilir. Stres ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak bağırsak ve mide rahatsızlıkları görülebilir.

Önleminizi alın
Bahar yorgunluğuna eşlik eden sebepleri belirleyip ona karşı önlem alınmalıdır. Durumu tetikleyici hastalıklar tespit edilirse onları önleyici tedaviye başvurulmalıdır. Bu dönemde içilen günlük su miktarını 3 litre civarında tutulmalı, B ve C vitaminlerinden zengin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli, magnezyum, potasyum ve çinko desteği yapılmalı, iyi ve kaliteli bir uyku düzeni sağlamak için her akşam aynı saatte yatıp, sabahları da aynı saatte kalkılmalı, sigara, alkol ve kafeinden uzak durulmalı, doğa yürüyüşleri ve basit jimnastik hareketleri yapılmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>