>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bisiklet Seçiminde 10 Altın Nokta…

Bisiklet seçiminde hangi kriterlere dikkat edilmelidir?
 
   
 
 
     

Yaz dönemi yaklaşırken kışın alınan kilolardan kurtulmak, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığa katkı sunan bir hobiye sahip olmak ve formunu bisiklet sürerek korumak isteyen kullanıcılar için; dağ, şehir, kadro boyu ve yarış (yol) bisikletlerinin yanı sıra çocuk ve katlanabilir bisikletlerin seçiminde göz önünde bulundurulması gereken noktaları açıkladı.

1. Bisiklet seçiminde ilk karar vermeniz gereken, hangi tür bisikletin size uygun olduğudur.
2. Engebeli yollar ve çakıllı zeminlerde bisiklet kullanımı gerçekleştirecek ise, tercih dağ bisikletleri olmalıdır.
3. Dağ bisikletleri, diğer bisikletlere göre ülkemizdeki en yaygın bisiklet türüdür. Dişli tekerleri, yüksekliği, amortisörlü maşaları arazi şartlarında kullanıma uygundur.
4. Eğer bisiklet en çok şehir içi ulaşımda kullanılıyorsa, işinize okulunuza bisikletle gidip geliyor ya da sahilde arkadaşlarınızla gezintiye çıkmak istiyorsanız şehir bisikletleri tercih edilmelidir.
5. Şehir bisikletlerinin tekerlekleri dağ bisikletlerine göre daha ince ve düz olduğundan, konforlu ve akıcı bir sürüşün tadını çıkarabilirsiniz.
6. Yarış (yol) bisikletleri, asfalt yollarda kullanmak için değişik geometrilerle tasarlanmış aerodinamik unsurları ön planda olan ince tekerlekli ve hafif bir bisiklet türüdür. Giriş seviyesinden profesyonel seviyeye kadar bir çok farklı modeli bulunur.
7. Şehir içi kullanımına uygun ince ve küçük tekerli vites sayısı düşük olan portatif katlanır bisikletler de tercih edebilir. Katlanabilir bisikletleri, gövdesinde yer alan vidaları çıkartarak katlayıp aracınızın bagajına koyabilir, otobüste, vapurda, metroda yanınıza alıp ulaşmak istediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz.
8. Küçük kadro boyu ve jant değerlerine sahip olan çocuk bisikletlerinde, fren mekanizması ve jant kapağı gibi çeşitli güvenlik unsurları önemlidir.
9. Kadro boyu bisikletler de ise, tipine göre “kadro boyları” kullanıcının fiziksel özelliklerine uygun olmalıdır.
10. En uygun kadro boyunu bulmak için iç bacak uzunluğunuzu ölçmeniz gerekir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>