>

GÜZELLİK

Kuru cilt bakımı

Cildiniz kuru. Nasıl bakım yapacağınızı bilmiyorsanız bu haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.
 
   
 
 
     
1. Kuru Cilt Yapısı

En sık karşılaşılan cilt tipidir. Kuru ciltlerde iki şey eksiktir, nem ve yağ. Sadece yağ varlığı cilt nemi için yeterli bir faktör değildir. Ancak yeterli miktarda su içeren hücrelerin üzerini kaplayan yağ katmanı, cilt neminin korunmasına yardımcı olur.

2. Görünüm

Çok ince por yapısı vardır. Cilde dokunduğunuzda kuru ve kaba bir his alırsınız. Makyaj donuk ve kuru gözükür. Özellikle göz kenarları ve ağız çevresinde ince çizgilenmeler görülür. Pullanma olur.

3. Nedenleri

Yağ bezlerinin yeterli işlev görememesi. Alkol bazlı astringent kullanımı. Alkaline sabun kullanımı. Kurutucu masklar ve fırçalayarak yapılan temizlik. Aşırı sıcak su ile yıkama. Çevre faktörleri; soğuk, rüzgar, düşük nem oranları, aşırı dozlarda ultraviyole ve güneş ışığına maruz kalma, susuzluk. Bazı ilaçların kullanımı. Yaşlanma.

4. Cilt Sağlığınız için Neler Yapabilirsiniz?

Uygun kozmetik malzeme kullanın. Bol bol su için (günde en az 5 bardak). Yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanın. Yüzünüzü alışılmış sabun ile yıkamayın, uygun temizleyiciler (sütler, jeller ve özel yüz yıkama sabunları) kullanın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>