>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bugün Dünya AIDS günü.

AIDS ilk olarak 1981'de tespit edildi. 2003 yılında 40 milyon kişi AIDS’li...
 
   
 
 
     
Birleşmiş Milletler'in araştırmalarına göre 2003 yılı itibariyle 40 milyon kişi AIDS'e yakalandı. Sayının artacağı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler'in ilgili organları tarafından etkili önlem alınmaması durumunda, Çin'deki HIV taşıyıcılarının sayısının 2010 yılında 20 milyona ulaşabileceği uyarısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler'e bağlı AIDS ile Mücadele Programı (UNAIDS), Dünya AIDS gününde, günde ortalama 8 bin kişinin ölümüne yol açan hastalıkla savaş için yoksullara ilaç olağanı sağlayacak 5.5 milyar dolarlık acil strateji planını açıkladı. Dünyada milyonlarca yoksul AIDS hastasının tedavi olanaklarına kavuşması çabaları sürerken, UNAIDS'in geçen ay yayımladığı rapora göre 2003 yılında HIV/AIDS vakalarında ve hastalığın yol açtığı ölü sayısında bugüne kadarki en büyük artış tespit edildi.

AIDS ve hastalığa yol açan HIV virüsüne ilişkin bazı bilinenler ve rakamlar, şöyle sıralanıyor:

2003 yılında, hastalıktan 3 milyondan fazla kişi öldü. Bu yıl içinde HIV virüsü bulaşan yaklaşık 5 milyon kişiyle dünya çapında HIV taşıyanların sayısı 40 milyona ulaştı.

Afrika, hastalıktan en fazla etkilenen bölge olma özelliğini korurken, 2003 yılında bölgede HIV taşıyanların sayısı, 3.2 milyon yeni vakayla 26.6 milyona yükseldi. AIDS yüzünden 2003'te bu bölgede ölenlerin sayısı yaklaşık 2.3 milyon olarak biliniyor.

Botsvana ve Svaziland'ta hastalığa yakalanma oranı yetişkinlerde yüzde 40'ı bulurken, bazı Afrika ülkelerinde her 5 hamile kadından birine virüs bulaşıyor.

Güney Afrika, dünyadaki AIDS hastası ya da HIV taşıyanların yüzde30'una evsahipliği yapıyor.

AIDS Doğu Avrupa ve Orta Asya'da hızla yayılıyor. Bu bölgelerde 2003'tE yaklaşık 230 bin kişiye HIV bulaşırken, HIV taşıyanların sayısı 1.5 milyona yükseldi, geçen yıl hastalıktan yaklaşık 30 bin kişi öldü.

AIDS ilk olarak 1981'de, ABD'de eşcinsel erkekler arasında tespitedildi. Hastalığa yol açan HIV virüsü 1984'te keşfedildi. Bir sendrom olarak tanımlanan AIDS, çeşitli hastalıkların bir bileşimi. HIV virüsü bağışıklık sistemine saldırıyor ve vücudu, hayatı tehdit eden tüberküloz (verem) gibi çeşitli hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

HIV virüsü kan, sperm, anne sütü ve diğer bedensel sıvılarda tespit edildi. HIV, normalde insan vücudunu enfeksiyonlara karşı koruyan kan hücreleri içinde ürüyor.

Virüs cinsel temas, kan nakli, şırınga iğnesi paylaşımı yoluyla ya da hamile kadından cenine ve HIV'li annenin sütünden bebeğine bulaşıyor.

ERKEKLER KADINLARA BULAŞTIRDI Numune Hastanesi Enfeksiyon Kliniği'ne tedavi için gelen ilk hastaların tümünün erkek olduğunu anlatan Dokuzoğuz, bunların yüzde 65'inin Batı Avrupa, yüzde 25'inin de Ortadoğu'da hastalığı kaparak Türkiye'ye getirdiklerini belirtti. Bu erkeklerin, Türkiye'ye geldikten sonra eşlerine ve diğer kadınlara hastalığı bulaştırdıklarını söyleyen Dokuzoğuz, hastalığın, hiçbir risk faktörü taşımayan, tek eşli yaşayanlara bu yolla bulaştığını dile getirdi. Dokuzoğuz, ''AIDS artık Türkiye'de evinde oturan, güvenli cinsel ilişkisi bulunan, uyuşturucu kullanmayan herkesin hastalığı olmaya başladı'' dedi. AIDS'in hala eşcinsel hastalığı olarak kabul edildiğini kaydeden Dokuzoğuz, ancak hastaların yüzde 75-85'inin virüsü heteroseksüel cinsel ilişkiyle kaptığını bildirdi.
(aa)
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>