>

SAĞLIKLI YAŞAM

Çalışan kadınlar da adet düzenlizliği görülüyor...

Yoğun stresin ve üzüntünün kadınlarda adet düzensizliğine neden olduğunu bildiren uzmanlar, "Çalışan kadınlar stresle karşı karşıya" dedi.
 
   
 
 
     
Elazığ Saruhatun Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Necati Kaya, yoğun stresin ve üzüntünün kadınlarda adet düzensizliğine neden olduğunu belirterek, "Çalışan kadınlar stresle karşı karşıya" dedi.

Kadınlarda yoğun stresin beyinde Gn-Rh (Salınım bozukluğu) ve buna bağlı olarak da adet düzensizliğine yol açtığını belirten Opr. Dr. Necati Kaya, özellikle çalışan kadınların strese çok fazla maruz kaldıklarının altını çizdi. Kaya, "Yoğun stres yüzünden bazı kadın hastalıkları sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Özellikle, stresli ortamlarda bulunan kadınlar, adet düzensizliği vakası ile karşılaşmaktadır. Bu düzensizlikler en çok adet gününün gecikmesi yada amenore (hiç adet görmeme) şeklinde olabilir. Ayrıca, stres, glukokortkoid yapımını da bozar. Bu da adet düzensizliğine yol açar. Yoğun stres ve üzüntü ortadan kalkınca adet normale döner" dedi. Opr. Dr. Necati Kaya ayrıca, kadınlarda stresin depresyona da yol açtığını söyledi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>