>

SAĞLIKLI YAŞAM

Daha Geç Kalmadınız

Çoğu zaten bildiğiniz ve belki de yaptığınız şeyler. Yine de hatırlatmakta fayda var.
 
   
 
 
     

FAZLA KİLOLAR

Kilonuza dikkat edin. Kilolu olmak kalp ve dolaşım sisteminiz üzerine daha fazla yük bindirir. Kilo vererek daha uzun yaşayabilirsiniz. İdeal kilonuzu yaz aylarında da koruyun. Sık sık kilo değişikliklerinden özellikle sakının.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için yaza girdiğimiz bu günler en uygun zamanlardır. Daha az kalori tüketip, daha çok kalori harcayarak bunu başarabilirsiniz.

Vücut kitle indeksinizi ve vücut yağlarınızın dağılımını hesaplayın. Bel çevrenizi kadınsanız 88 cmden, erkekseniz 102 cmden aşağıda tutun.

ÖRNEK:

80 kg. ağırlığında, boyu 1.69 m. olan bir kişinin vücut kitle indeksi:

Ağırlık: 80 = 28.3

Boy: 1.68 x 1.68

DÜZENLİ EGZERSİZ

Aerobik egzersizleri kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve vücudunuzu güçlendirecektir. Haftada üç gün en az 35 dakika aerobik egzersizi yapmaya başlayın. Tatildeyseniz bu egzersizleri her gün yapmalısınız. Egzersiz için hava sıcaklığının az olduğu sabah ve akşam saatlerini tercih edin. İyi havalandırılmamış, fazla nemli ve sıcak ortamlarda egzersiz yapmayın. Su ile yapılan egzersizlere öncelik verin.

NEŞE VE KAHKAHA MUTLAKA OLMALI

Mutluluk içten gelen bir duygudur ve dış etkenlerden çok size bağlı bir şeydir. Kişisel mutluluğunuzdan öncelikle siz sorumlusunuz. Unutmayın; Kararlarınızın doğruluğu mutluluğunuzu ya da mutsuzluğunuzu etkileyecektir. Sizi mutsuz edecek ortamlardan ve korkulardan uzak durun.

ALKOL TÜKETİMİ

Yaz aylarında fazla alkol kullanmayın. Alkol tüketiminiz günde bir-iki bardak birayı, bir-iki kadeh şarabı veya bir duble distile içkiyi aşmasın. Özellikle sıcak öğle saatlerinde tüketilen alkol daha tehlikelidir.

TAZE MEYVE VE SEBZE

Yaz mevsimi sebze ve meyve tüketimi için en uygun zamandır. Bol bol sebze ve meyve tüketin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>