>

SAĞLIKLI YAŞAM

Deniz Suyunun Önemi

Deniz suyu içilir mi demeyin!... Bakın ne şekilde içilebiliyor…
 
   
 
 
     

Eğer denize yakın yaşıyorsanız, deniz suyundan buzdolabınızda bir şişe bulundurup, her gün birkaç mililitresini bir bardak saf suda seyreltip içebilirsiniz.

Deniz suyunun pH’sı, sağlıklı kandaki ile aynıdır ve insan vücudunun gereksinimi olan tüm gerekli mineralleri ve iz elementlerini doğru oranlarda içinde barındırır. Bu yüzden deniz, özellikle modern diyetlerde eksik olan nadir iz elementleri açısından, insan vücudu için mükemmel bir mineral kaynağıdır.

Denizden, gerekli iz elementleri ve alkalik mineraller için kaynak olarak yararlanmanın yolu, tüm yemeklerinizde rafine edilmemiş deniz tuzu kullanmaktır. Bunun için en iyi seçenek Kelt deniz tuzu olacaktır. Kelt kelimesi, kuzey Fransa’nın Britanya kıyılarında bugün hâlâ uygulanmakta olan, eski bir Kuzey Avrupa deniz tuzu toplama yöntemi anlamındadır. Bu yöntem, tüm gerekli elementlerin tuzda ve önemli iz elementlerinin de sulu tortuda kalmasını sağlar. Salamura su veya ana içki olarak bilinen bu sulu tortu, tuz güneş ve rüzgârla kuruyup toplandıktan sonra tuzlada kalan koyu kalıntı sudur. Bu sulu tortunun çoğu toplanan deniz tuzunda kalır ve gerçek Kelt deniz tuzuna, onu sıradan rafine tuzdan ayıran, karakteristik açık gri rengini ve hafif nemini verir. Kelt kelimesi, günümüzde süpermarketlerde bulunan sözde deniz tuzundan farklı olarak, rafine edilmemiş ve doğal olarak toplanmış deniz tuzunu belirtir. Ticari olarak rafine edilmiş deniz tuzu ısıtılır ve ağartılır; genelde karbeyazı olması ve topaklaşmaması için katkı maddeleri ile işlenir, fakat bu işlem içindeki birçok gerekli besleyici elementi, özellikle de sulu tortudaki hayati iz elementlerini kaybetmesine sebep olur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>