>

SAĞLIKLI YAŞAM

Diabetik kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları

Şeker hastası olan kadınların bir araştırmada % 51.3’ünde cinsel fonksiyon bozukluğu saptanmıştır...
 
   
 
 
     
DİYABETİK KADINLARDA CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI

Diabetik kadında cinsel fonksiyon bozukluğu:

Şeker hastaları olan kadınların % 20-80’inde, İstanbul Tıp Fakültesi üroloji ve detae bilim dallarının yapmış olduğu bir araştırmada hastaların % 51.3’ünde cinsel fonksiyon bozukluğu saptanmıştır. Bu çalışmada 72 şeker hastası, 60 normal insanla karşılaştırıldı. Hastaların cinsel fonksiyon bozukluk şikayetleri arasında cinsel arzu azlığı (%77), klitoral (bızır) duyarlılık kaybı (%62.5), orgazm olamama (%49), vajinal rahatsızlık hissi (%41), vajinal kuruluk (%37.5) olduğu tespit edildi. Vajinal kuruluk ve vajinal rahatsızlığın muhtemel sebebleri arasında şeker hastalığının damarlarda ve sinirlerde yaptığı tahribat sorumlu tutulurken, cinsel arzudaki azalma psikojenik faktörlere, orgazm bozukluğu ise psikojenik, organik ya da bu faktörlerin tümüne bağlı olduğu düşünüldü. İstanbul tıp fakültesi üroloji anabilim dalının şeker hastalığı olan kadınlarda yaptığı diğer çalışmada normal (aktif, sorunsuz cinsel yaşamı olan) kadınlarla karşılaştırılan diabetik kadınların genital ve vücuttaki diğer bölgelerin derin duyularında bozukluk olduğu saptanmıştır.

Tedavi:

Başta şeker seviyesinin düzenlenmesi, hormon seviyesi düşük olan kadınlarda eksik olan hormonu yerine koyma tedavisi (östrojen ya da testosteron hormonu), sildenafil, apomorfin gibi ağızdan alınan ilaçlar, klitoral vakum cihazı (özellikle klitoral duyarlılığı azalmış hastalarda) tedavi seçenekleri arasında sayılabilir.


Ülkemizde Türk Androloji Derneği tarafından yapılan bir çalışmada ise erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluk oranı %64.7 olarak saptanmıştır. Sertleşme sorununa şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyi yol açabilmektedir.


Amerikan Hastanesi
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>