>

SAĞLIKLI YAŞAM

Disparonia Yaşayanlar

Cinsel ilişkide ağrı: Disparonia
 
   
 
 
     

Cinsel ağrı problemlerine 18-50 yaş arası kadınların yüzde 15’inde rastlanıyor. Özel yaşam dışında, kadınların kişisel ilişkilerini, sosyal hayatını ve duygu durumunu da olumsuz etkileyen bu ağrıların çeşitli sebepleri bulunuyor.

Vajinal ilişkiye başlarken, vajinal ilişki sırasında veya ilişki tamamlandıktan sonra devamlı ya da tekrarlayan ağrılar olarak tanımlanan disparonia hakkında yapılan pek çok çalışma var. Disparonia, üst jenital sistem infeksiyonuna veya endometriozise bağlı ortaya çıkıyorsa bir belirti, semptom olarak sınıflandırılıyor. Oysa bu tip bir problem olmadan ortaya çıkması durumunda hastalık olarak değerlendiriliyor.

Hastalığın nedenleri konusunda yapılan çalışmalarda doğum kontrol hapı, mantar enfeksiyonu, HPV gibi faktörlerle ilişkili olabileceği saptandığından enfeksiyonların tedavisiyle birlikte hastalarda doğum kontrol hapına 3 ay ara verilmesi, pelvik taban egzersizleri ve ameliyat gibi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Gereksiz ve yanlış müdahaleler, rahatsızlık konusunda daha büyük sıkıntılar yaratabileceğinden ameliyatı özeldir ve cerrahi sonrasında da 3 hafta istirahat gerektirir. Bu sebeple ameliyatta tecrübe büyük önem taşır.

Aklınızda bulunsun: Vajinusmus sadece kadının sorunu değildir. Tedavi sürecinde, konuyu çiftin problemi olarak ele almak ve bazen çifti tedavi etmek gerekebilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>