>

SAĞLIKLI YAŞAM

Duruş bozukluğuna ve strese Ars Corpore

İspanyol enerjisini ve estetiğini sporla birleştiren, vücuda esneklik ve güç kazandıran “Ars Corpore” ile sezona merhaba...
 
   
 
 
     

Konsantrasyon odaklı Ars Corpore, kontrollü nefes alıp verme ve dikkatlice yapılandırılmış esnetme, hareket ve müziğe uygun duruşlarla, vücudu uyumlu ve dengeli bir hale getiriyor. Özellikle masa başı çalışma hayatında deforme olan vücudu şekillendiren ve duruşu düzelten Ars Corpore, tai-chi ve yoga gibi köklü disiplinleri koreografi ile birleştiriyor, müzik eşliğinde yapılıyor. Stres ve günün yorgunluğunun ardından bedeni tazeleyen müziğe dayalı 55 dakikalık bu grup egzersizi fiziksel ve ruhsal refahı artırıyor.

İtalyan ve İspanyolların gözde egzersizleri arasında yer alan Ars Corpore, fiziksel ve zihinsel olmak üzere birçok fayda sağlıyor. Merkezi gücü, eklem esnekliğini ve hareket mesafesini artıran Ars Corpore; kardiyoyasküler fonksiyonları geliştirir, kalori yakar, stres seviyesini düşürür, kalıcı bir rahatlama ve sukunet sağlar, zihinde odaklanmayı gerçekleştirerek bilinç seviyesini yükseltir.

Spora eğlence katan Ars Corpore, haftada 2 gün 1 saat Essporto’nun deneyimli eğitmenleri tarafından grup egzersizi olarak üyelere sunuluyor.
Adım adım Ars Corpore

45 dakikalık basit ama etkili egzersiz setleriyle başlayan “Ars Corpore”; 10 dakikalık rahatlama ve meditasyonla sona eriyor. Spor, öncelikle günün stresini geride bırakmayı, kendine odaklanmayı hedef alarak vücudu ısıtmayı sağlayan, kolay ve akıcı Tai-chi ısınma hareketleriyle başlıyor. Sporun 2. adımında, vücudu derinlemesine ısıtarak kilit kas gruplarını esneten ve güçlendiren geleneksel yoga sekansıyla güneşe selam veriliyor. Yoga duruş gücü ile tüm vücut güçlendiriliyor ve şekillendiriliyor. Konsantrasyon ve odaklanma esas alınarak zihin ve beden denge duruşlarıyla tanıştırılıyor. Kalça ve belde daha fazla esneklik ile hareket özgürlüğü üretmek için esnetme hareketleri yapılıyor. Yoga ile temel teknik egzersizlerinden oluşan Core Work merkez sırt ve karın kaslarını güçlendiriyor. Hamstringler (bacak arkaları) ve sırtta esneklik için duruşlar ve esnetmelerin ardından meditasyona geçiliyor. Dersin son 10 dakikasını kapsayan meditasyon ile zihinsel ve fiziksel faydanın kazanılması ve artırılması sağlanıyor.

Rahat egzersiz kıyafetleriyle yalınayak yapılan Ars Corpore’de ayakların zeminle tam temasının sağlanması gerekiyor. İlk dersten itibaren stresten arındıran ve ruhsal yenilenmeyi sağlayan egzersizler boyunca grup üyeleri eğitmen tarafından sürekli takip ediliyor. Eğitmen tarafından üyelere fitness seviyesine göre özel seçenekler de sunuluyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>