>

SAĞLIKLI YAŞAM

Düz bir karın hayal değil

Son yıllarda kadınların olduğu kadar erkeklerin de ilgisini çeken karın germe ameliyatları ile ilgili bilmek istedikleriniz.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Direktörü Doç. Dr. Tuğrul Maral karın germe ameliyatları ile ilgili bilgi verdi. Karın germe (abdominoplasti) nedir ve ne amaçla yapılır? - Karın, bel ve kalça bölgesinin konturunun uyumlu olması, sağlıklı, üretken ve formda olma göstergesidir, insanı çekici ve alımlı hale getirir. Abdominoplasti de karın, bel ve kalça bölgesinin konturunu sağlık ve estetik açısından düzeltmeye yönelik çok çeşitli cerrahi teknikleri bünyesinde toplayan bir yöntemdir. Abdominoplasti ameliyatlarının estetik hedefi karın konturunu düzeltme ve normal görünümlü göbek oluşturmadır. Rekonstrüktif hedefi ise karın kaslarının sıkılığını sağlamak ve karında fıtıklaşma ve kas zayıflığının oluşmasını engellemektir.

Hangi olumsuzluklar bu ameliyatı zorunlu kılıyor?

Karında abdominoplasti ameliyatlarıyla düzeltilebilen şekil bozukluğunun nedenleri, doğuştan olan kas zayıflığı ve cilt gevşekliği, ameliyatlara bağlı yara izleri ve fıtıklaşmalar, kilo değişmeleri sonucu oluşan yağlanmalar veya cilt sarkmalarıdır. En sık neden çoklu hamilelikler sonrası karında oluşan deri çatlakları, cilt sarkması, cilt altı yağ dokusunda kalınlaşma ile kas zayıflığına bağlı gevşek bir karın ve belin kalınlaşmasıdır. Abdominoplasti primer sellülit olarak isimlendirilen derideki dalgalanmaları tam olarak düzeltmez, fakat sekonder sellülit olarak isimlendirilen deri fazlasına bağlı derideki dalgalanmaları düzeltmede etkilidir.

Abdominoplasti şişman kişilerde uygulanabilir mi?

Karın germenin bir vücut konturu düzeltici ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Yani kişinin kilo vermesi amacıyla uygulanmaması gerekir. Fakat şişman kişilerde de hamilelik sonrası göbek altı deride sarkma ve gevşeme, çatlaklar, bel bölgesinde deri sarkması veya konturu bozan yağ birikimi olabilir. Abdominoplasti bu nedenle şişman kişilerde de vücut konturunu düzeltmek için uygulanabilir.

Abdominoplasti kimlere yapılmaz?

Tıbbi açıdan ciddi sağlık problemleri yaşayan kişiler (ileri derece kalp veya akciğer yetmezliği, hamilelik veya karın içi organ hastalığı) ve ameliyat sonrası gerçekçi olmayan beklentiler taşıyan kişilerde bu operasyonlar uygulanmamalıdır. Bu ameliyata gidecek kişiler duygusal olarak stabil ve motive olmalıdırlar. Tüm hastalar bu ameliyatlardan sonra ufak revizyonlar gerekebileceğini bilmeli ve kabul etmelidirler.

Abdominoplasti nasıl yapılıyor?

Sıklıkla uygulanan karın germe metodunda göbek ile kasık bölgesi arasındaki sarkık ve çatlak deri cilt altı yağ dokusuyla beraber bütün olarak çıkarılarak göbek üstünde kalan deri aşağıya doğru gerilip kapatılır. Karın kaslarındaki gevşemeyi düzeltmek ve karın duvarını sıkılaştırmak için karın kasları ortada yaklaştırılır. Abdominoplastinin günümüzde uygulanan modern teknikleri, tek seansta göğüs alt uyluklar arasındaki bölgenin konturunun uyumlu ve düzgün olmasını sağlamaktadır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>