>

SAĞLIKLI YAŞAM

Düz Bir Karın İcin Ne Yapmalı?

Göbeğinizin yaptığınız ince kalori hesaplarıyla değil de uyguladığınız diyet ve yaşam tarzınızla ilgili olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte size kendinizi yeniden yaratmanız için 10 öneri.
 
   
 
 
     
Stresinizi kontrol edin:
Baskı altındayken beyniniz sindirim sürecinizi hızlandıran veya yavaşlatan, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sorunlara neden olan stres bileşimi adında bir enzim salgılar. Kendinizi stres altında hissettiğiniz anlarda sindirim kaslarını rahatlatan nane çayını deneyin

Protein yüklenin:
Karbonhidratlar su tutucu etkisi olan moleküllerden oluşurlar. Proteinler ise idrar sökücü özelliğe sahiptirler. Her öğününüze, nişastalı karbonhidratların şişirici etkisini gidermek için bir parça protein eklemeyi unutmayın

Süt tüketimini takibe alın:
Karnınız her süt içişinizde şişiyorsa, vücutta gaz birikimine neden olan laktoz sorununuz olabilir. Laktozsuz süt tüketmeye çalışın. Gün içinde birkaç defa olmak üzere 3 hafta az miktarda tüketilen süt sindirim sisteminin laktozu parçalamaya alışmasını sağlamak için iyi bir egzersiz olduğunu gösteriyor.

Doktorunuza görünün:
Kronikleşen ve karın ağrıları, kabız veya ishal sorunlarıyla birleşen şişkinlik bir bağırsak probleminin habercisi olabilir.

Tatlılar:
Bal, meyve ve meyve sularında doğal olarak bulunan fruktoz vücutta gaz birikimine ve şişkinliğe sebep olabilir.Üst sindirim sistemimiz her defasında çok az miktar frukozu öğütebiliyor ve miktar aşımı ince bağırsaklarda gaza dönüşüyor. Açıklanamayan gaz ve şişkinlik sorunlarının hemen hemen yarısı fruktoz sindirememe durumuna bağlıdır. Eğer fruktoz konusunda hassas olduğunuzu düşünüyorsanız kendinize sınırlamalar getirin. Mesela bir meyve, yarım bardak meyve suyu veya 2 çay kaşığı bal yemeyi deneyin.

Tuz tüketiminizi frenleyin.
Sodyum vücut hücrelerinin su tutmasına neden oluyor ve vücutta şişkinlik başlıyor. En önemli tuz kaynakları soya sosu, tavuk çorbası, ve köy peynirinde bulunur.

Baloncuklardan uzak durun:
Asitli diyet içeceklerin bir çoğu tatlandırıcı olarak sorbitol içeriyor ki bu madde karnınızın bir balon misali şişmesini sağlıyor. Sorbitol aynı zamanda sekersiz sakızlarda, şekerlerde bulunuyor. Unutmayın, bütün gazlı içecekler (diyet veya normal) şişkinlik yaratır. En iyi seçenek olan suyu tercih edin. Su vücudunuzda sifon etkisiyle sodyumu dışarı atacaktır.

Sebzelerinizi buharda pişirin:
Turpgillerden olan brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası yüksek miktarda çözülmeyen lif içerdiğinden tüketim sonrasında gaz problemlerine yol açabilir. Daha rahat bir sindirim için onları buhara tutun.

Egzersiz:
Normal kalp atışları şişkinliğin yol açtığı kabızlık sorununu engeller. Çünkü yapılan egzersizler kanın hızlı dolaşımını destekliyor ve gıdaların sindirim sürecinden daha çabuk geçmesini sağlıyor.

Bisiklet çevirin
Yere sırt üstü uzanarak başlayın. Ellerinizi başınızın yanına yerleştirin dizlerinizi yere 45 derece oluşturacak şekilde kaldırın. Daha sonra başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı hafifçe kaldırın. Çevirmeye sağ dizinize sol dirseğinizi getirerek başlayın. Dirseğinizi dizinize yakınlaştırarak tersini yapmayın çünkü bu hareket karın kaslarınızı çalıştırmaz.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>