>

SAĞLIKLI YAŞAM

Erkeksel Sorunlar

Bugünkü yazımızda erkeklerin cinsel sorunlarına değiniyoruz...
 
   
 
 
     

CİNSEL İSTEKSİZLİK

Erkekler cinsel isteksizlikleri için nadiren yardım ararlar. Ancak cinsel isteksizliğe ikincil olarak ortaya çıkan performans sıkıntısı ve sonucunda ortaya çıkan sertleşme sorunu için başvurmaları daha sık görülür. Bu sorun için başvurma nedeninin azlığının diğer bir nedeni, erkekler arasında yaygın olarak inanılan ve gerçek bir erkeğin sekse her zaman hazır olması ve her koşulda seksi yapabilmesi ile ilgili olan yanlış bir inanıştır. Fiziksel nedenlerin dışında bu sorun çoğunlukla eşle yaşanan evlilik sorunlarından ya da depresyondan kaynaklanmaktadır.

SERTLEŞME SORUNU

Cinsel ilişki için gerekli ve yeterli sertleşmeyi sağlayamama veya sürdürememe olarak tanımlanır.Yaşla bu sorun artar ancak yaşlanmanın mutlak sonucu değildir. Sosyal, psikolojik ve bedensel yaşama ciddi olumsuz etkileri olabilir. Türkiye de 40 yaş üzeri erkeklerin %69’u bu sorunu kısmen ya da tamamen yaşamaktadır. Genel nüfusta bu oran %10-20 civarındadır.

RİSK FAKTÖRLERİNİN EN ÖNEMLİ VE SIK OLANLARI:

• Yaşlanma
• Damar sertliği
• Şeker hastalığı
• Kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları
• Bazı ameliyatlar
• Omurilik yaralanmaları
• Uyuşturucu, alkol, sigara ve bazı tıbbi ilaçlar

GEÇ BOŞALMA

Nadir görülen bir sorundur. Bunun birkaç biçimi mevcuttur. Bir grup hasta her koşulda geç boşalır, diğer bir grup ilişkiye girer ancak mastürbasyonla boşalır. Üçüncü grup ise oldukça uzun bir ilişki süreci sonucu boşalır. Bu gruptaki erkeklerin çoğunluğu genel hayatlarında oldukça kontrollü yaşamaya çalışan özelliktedirler.

AĞRILI BOŞALMA

Çok nadir görülür fiziksel nedenlerin dışında sıkıntı ile bağlantılı olarak, o bölgenin kaslarının spazmından kaynaklanabilir.

CİNSEL FOBİ

Daha karmaşık ve çoğunlukla çocukluk dönemlerinden kaynaklanan sorunlara bağlı olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>