>

SAĞLIKLI YAŞAM

Erken evre meme kanseri tedavisinde büyük adım

MA–17 Uluslararası Koruyucu Meme Kanseri Çalışması’nın final sonuçları açıklandı. Tıklayın...
 
   
 
 
     
MA–17 Uluslararası Koruyucu Meme Kanseri Çalışması’nın final sonuçları açıklandı: "Kadınların 5 yıllık tamoksifen tedavisi sonrasında, nüks riskini azaltmak için Letrozol almaları önem taşıyor."

Amerikan Klinik Onkoloji Birliği’nin (ASCO) New Orleans’ta gerçekleştirilen yıllık kongresinde MA–17 Uluslararası Koruyucu Meme Kanseri Çalışması’nın final sonuçları açıklandı. Meme kanseri hormonal tedavisinde standart olarak tanımlanan Tamoksifen’in 5 yıllık kullanımından sonra Letrozol tedavisinin; menopoz sonrası erken evre meme kanseri nüksünü yüzde 40, lenf bezlerine sıçrayan vakalarda (metastaz) ise ölüm oranını yüzde 39 oranında azalttığı ortaya çıktı. Letrozol kullanan hastaların ölüm oranının da yüzde 18 azaldığı belirlendi.

Meme kanserinin hormonal tedavisinde, 30 yıldır standart olarak kabul edilen Tamoksifen'in, 5 yıllık kullanımından sonra denenen Letrozol tedavisinin, hastalığın tekrarlama oranını yüzde 40, metastazları da yüzde 39 oranında azalttığı kanıtlandı.

Amerikan Klinik Onkoloji Birliği (ASCO)’nin New Orleans’taki yıllık kongresinde MA–17 Uluslararası Koruyucu Meme Kanseri Çalışması’nın final sonuçlarını açıklayan Toronto Prenses Margareth Hastanesi Meme Kanseri Önleme ve Araştırma Direktörü Paul Goss, "Letrozol ile tedavi, meme kanserinin nüksünü ve yeni bir meme kanserinin oluşumunu fark edilir oranda düşürmüştür. En önemlisi, Letrozol ile tedavi çoğunlukla ölümcül olan metastazları da azaltmıştır. Ayrıca standart tedaviye oranla yaşam süresini de önemli ölçüde uzatmıştır" dedi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>