>

SAĞLIKLI YAŞAM

Gebelikte cinsellik!

Gebelikle birlikte, bebeğe bir zarar verme korkusu nedeniyle evli çiftlerin cinsel yaşamları oldukça etkileniyor.
 
   
 
 
     
Güven Hastanesi Kadın Doğum ünitesi ‘mutlu ve sağlıklı’ bir gebelik için bilgiler veriyor.

‘Bebeğe bir zarar verme korkusu’, ilk ve son üç ay içerisinde sıkça rastlanıyor. Bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Oysa bilinen risk faktörlerinin yokluğunda, gebelik sonuna kadar cinsel ilişkide hiçbir sakınca yoktur.

HAMİLELİĞİNİZİ EŞİNİZLE PAYLAŞIN...

Gebelikte kadın ve erkek cinsel açıdan stres altında olur. Psikolojik olarak gebelik endişeleri, çekiciliğin azaldığının hissedilmesi, bebeğe zarar verme korkusu, cinsel isteğin azalması olarak sıralanabilir. Burada yapmanız gereken bu endişelerinizi ve hislerinizi eşinizle paylaşabilmeniz ve konuşabilmeniz. Önemli olan çiftin bedensel ve duygusal birlikteliğini sürdürmesidir.

EŞLER BİRBİRLERİNE ZAMAN AYIRMALI…

Gebelikte yaşanan bir diğer cinsel sorunda doğum sonrası eşlerin birbirlerine olan ilgisizliğidir. Çiftlerin hayatına bir kez bebek girdikten sonra sürekli yorgunluk, uykusuz geceler, maddi zorluklar ve zaman darlığı gibi sorunlar eşler arasındaki ilişki zedelenebilir. Burada önemli olan eşlerin birbirlerini unutmadan zaman ayırmalarıdır. Tekrarlayıcı gebelik kayıpları olan hastalarda cinsel ilişki konusunda ciddi endişeler olabilir. Bu durumlarda düşüklerin nedeni olarak başka bir faktör saptanmadıkça cinsel ilişkide kısıtlama getirilebilir. Burada bilinmesi gereken seksin düşüğe yol açmadığıdır. Ancak cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bir düşükte evli çiftler bir dereceye kadar endişe duyabilirler.

GEBELİKTE YAŞANAN CİNSELLİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR;

Bilinen risk faktörlerinin yokluğunda gebelik sonuna kadar cinsel ilişkide hiçbir sakınca yoktur.
Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:
Erken doğum tehdidi, tekrarlayıcı gebelik kayıpları
Sebebi belli olmayan vajinal kanamalar
Uzun süreli tekrarlayıcı vajinal akıntılar
Çoğul gebelikler
Genital bölgede varis, ödem gibi fiziki rahatsızlıklar

Bu durumlarda gebelerin jinekologlarıyla görüşmeleri ve eğer doktorları müsaade ederse cinsel yaşamlarına devam etmeleri daha uygun olur. Gebelikte cinsel ilişkilerde orgazma bağlı olarak rahimde kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar orgazmın doğal bir parçasıdır. Eğer bu kasılmalar sürekli ve sık sık olursa gebenin jinekoloğu ile görüşmesi gerekir. Bu tür kasılmalar gebelerde meme ucu uyarılması sonrasında da görülebilr. Gebelikte cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzı kanamalar beklenen bir durum değildir. Bu durumlarda plasenta (bebeğin eşi) ve bebeğin durumunun ultrasonografi ile saptanmasına kadar cinsel ilişkinin ertelenmesi gerekir.

Gebelikte cinsel istekte azalma olabilir ancak genellikle rastlanan artma şeklindedir. Bunun nedeni gebelikte genital bölgede kanlanmanın artışına paralel olarak uyaranlara hassasiyetin artmasıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>