>

SAĞLIKLI YAŞAM

Genital Hijyeni Unutmayın

Genital hijyeni sağlamak için yapmanız gerekenler…
 
   
 
 
     

Günümüzde pek çok kadının ortak sorunu; vajinal akıntılar, idrar yolları rahatsızlıkları ve cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılardır. Bu rahatsızlıkların önlenmesinde ise genital bölgenin temizliği en önemli etkenlerden birisidir.

ACISIZ VE KONFORLU BİR SEKS İÇİN TEMİZLİĞİ ÖNEMSEYİN...


Cinsel olarak aktif pek çok kadın hayatının bazı dönemlerinde tahriş, acı, yanma, rahatsız edici koku veya akıntı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında duyarlılık, tahriş olmuş vajina dudağı ve kaşıntı problemi ile karşılaşmaktadır. Cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen bu problemler kaşıntı, yanma ve tahriş, sıkı giysiler, nemli pedler veya hijyenik bandajlar sebebiyle çoğunlukla kötüleşir ve vajinal enfeksiyonlar kaçınılmaz olur.

Cinsel ilişki ve tuvaletten sonra bilinçsiz yapılan temizlik, genital bölgede enfeksiyonlara zemin hazırlar. Normal şartlarda vajina, hastalıklara karşı kendi savunma mekanizmasını sağlayan bir floraya sahiptir. Genital bölge temizliği sağlanmadığı takdirde, genital pH düzeyi bozulur, fırsatçı enfeksiyonları oluşabilir hatta kısırlık bile söz konusu olabilir.

YANLIŞ TEMİZLİK SONUCU ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR

GENİTAL MANTAR:


Kokusuz, kesik süt şeklinde beyazımsı akıntı, yanma ve kaşıntı ile kendini gösterir.Stres, aşırı kilo, aşırı temizlik ve diabet gibi metabolik hastalıklar temelde yatar.

KOLİ BASİLİ:

Aslında barsak bakterisidir. Çoğunlukla kontakt ile bulaşıp idrarda yanma, sık idrara çıkma şikayetleri ile sistite, acı ve akıntı ile vajinal enfeksiyona sebep olur.

GENİTAL HERPES:

Vajinal uçuk virüsü olup, vajina dudağı ve vajinada sulu, kızarık, aşırı yanma yaratan lezyonlar ile ortaya çıkar. İlk olarak cinsel ilişkiyle bulaşır. Direnç düşüklüğü ve vajinal hijyen bozukluğuyla tekrarlar.

GENİTAL SİĞİL:

Cinsel ilişki, kirli ortamlar ve çamaşırlarla temas sonrası çıkan ciltten kabarık üzeri kraterimsi lezyonlar olup, direnç düşüklüğü ve yanlış vajina temizliği sonrası tekrarlayabilir.

MOLLUSKUM:


Ciltten kabarık incimsi lezyonlar olup, cinsel ilişki ve hijyen bozukluğu sonrası ortaya çıkar. Bunların haricinde çok değişik semptomlarla seyreden vajinit ve vulvit etkenleri mevcuttur.

GENİTAL HİJYENİ SAĞLAMAK İÇİN;

Genel tuvaletlerde kullandığımız klozet içi su ve mevcut tuvalet kağıtları temizlikten öte tam bir besi yeridir. Dolayısı ile ortak kullanım yerlerinde kişisel temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Sık temizlik ve özellikle vajina içi duşdan florayı etkilediğinden dolayı kaçınılmalıdır.

Adet döneminde kullanılan tampon ve hijyenik pedlerin sık sık değiştirilerek, vajinanın olabildiğince kuru kalması sağlanmalıdır. Kullanılan bu ürünlerin oluşturabileceği tahriş ve yanmaları önlemek amaçlı kullanılabilecek tıbbi hijyenik jel ve kremlerle rahatlama sağlanabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>