>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kontakt Lensin Gözlüğe Oranla Sağladığı 10 Konfor

İşte 10 maddede lens kullanım avantajları...
 
   
 
 
     

Günümüzde, dış görünüşe verilen önem ve gözlük takmanın verdiği rahatsızlığın ; kontakt lens kullanmasının başlıca nedeni olduğunu belirten Profesör Doktor Ömer Kamil Doğan özellikle yüksek numaralı gözlük kullananlarda, iki göz arasında yüksek numara farkı olanlarda, düzensiz ve yüksek astigmatizması olan kişilerde en iyi görme kalitesini elde edebilmesi için kontakt lens kullanılmasının gerekliliğini belirtti.

Gözlük takmayı sevmeyenler ve ya göz rengini değiştirmek isteyenler için büyük bir kolaylık sağlayan kontak lensler kornea ve sklera gibi gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilebilen miyop, hipermetrop, presbiyopi ve astigmat gibi kırma kusurlarını düzeltme veya tedavi etmeye yarayan merceklerdir. Rahat kullanım olanağı ve çeşitliliğiyle gözlüğe alternatif olarak kullanımı yaygınlaşan kontak lenslerin sağladığı konforu Profesör Doktor Ömer Kamil Doğan 10 maddede özetliyor.

1. KONTAKT LENSLER GÖZLÜKLERE GÖRE DAHA GENİŞ GÖRÜŞ ALANI SAĞLIYOR;

Gözün tam ortasına, ön kısmında bulunan şeffaf tabakanın üzerine gelebilecek şekilde korneanın tamamını kaplayarak yerleştirilen, kişiye net ve daha rahat görme imkanı sunan kontak lensler; gözlüklere göre daha geniş görüş alanı sağlar. Gözlük kullanıcılarında yan görüş zayıfken lens kullanıcılarında görüş alanı daha geniştir.

2. KONTAK LENSLERDE GÖZLÜKLERDE OLAN KENAR GÖRÜNTÜSÜNÜ ENGELLEYECEK ÇERÇEVELER YOKTUR;

Gözlükte çerçeve ve mercek kenarları kişiyi oldukça rahatsızlık hissi verirken, lenslerde bu durum tam tersidir.

3. GÖZLÜĞE GÖRE KONTAK LENSLER DAHA İYİ DERİNLİK SAĞLAR;

Lenslerin gaz geçiren sert ve yumuşak olmak üzere 2 tipte olduğunu belirten Profesör Doktor Ömer Kamil Doğan kontakt lenslerin gözlüğe göre daha iyi derinlik algılamasını sağladığını belirtiyor.

4. KONTAK LENSLER GÖZLÜK GİBİ BUĞULANMA YAPMAZ;

Lensler soğuktan sıcak ortama geçiş esnasında buğulanmaz. Gözlükte ise oluşan buharlaşma net görememeye yol açar.

5. GÖZLÜKLER SOSYAL YAŞAMIMIZDA HAREKETLERİMİZİ KISITLARKEN LENSLER RAHAT HAREKET EDEBİLMEMİZİ SAĞLAR;

Dans ederken, spor yaparken, eğilirken gözlükler gözümüzden her an gözümüzden düşmeye meyillidir. Oysa uzmanından alınan bilgilere göre kullanılan lensler endişelinin aksine gözün arkasına kaçmaz, oynama yapmaz ve ya gözden fırlamaz.

6. KONTAK LENSLERLE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANILABİLİRKEN GÖZLÜK BU DURUMU ZORLAŞTIRIR;

Lens kullanımında güneş gözlüğü takmada bir sakınca görülmezken, gözlük kullanıcısında güneş gözlüğü kullanımı oldukça zordur

7. GÖZLÜĞÜN YARATTIĞI FİZİKSEL RAHATSIZLIKLAR LENSLERDE YAŞANMAZ;

Gözlük kullanırken yaşanan ıslanma, buğulanma, kulak ve burunda ağrı gibi zorluklar lens kullanımında yaşanmaz.

8. GÖZLÜKLER DIŞ GÖRÜNÜŞ İÇİN ENDİŞE YARATIRKEN LENSLER KİŞİYE ÖZGÜVEN VE ESTETİK KAZANDIRIR;

Kozmetik kullanımda da oldukça yaygın olan kontakt lensler göz rengini değiştirmek ya da iris tabakası olmayan hastalarda estetik görünüm sağlamak amacıyla kullanılır.

9. GÖZLÜKLER ÖZELLİKLE BAZI MESLEK GRUPLARINDA DEZAVANTAJ YARATIRKEN LENSLER DEZAVANTAJLARI ORTADAN KALDIRIR;


Sporcu, Makyöz, Fotoğrafçı olanlar eğlence sektöründe veya dış mekanda çalışanlar; işi gereği mikroskop veya teleskop gibi aletleri kullanmaları gerekenler için gözlük kullanımı çok zorluk yaşatırken lens kullanımı bu meslek grupları için ideal olanıdır.

10. ANİZOMETROPİ GÖZ KUSURUNDA GÖZLÜK KULLANIMI OLDUKÇA ZORKEN LENSLE TEDAVİSİ DAHA KOLAYDIR;

Anizometropi kusurunda her iki gözün kırma kusurları arasında önemli farklılık var demektir. İki gözü arasında iki dioptriden daha fazla farklı kırma kusuru olan hastalarda gözlük kullanımı çok sorunluyken bu hastalarda sorun kontakt lensle çözülebilmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>