>

SAĞLIKLI YAŞAM

Güneş Alerjisine Karşı Korunma

Güneş alerjisine karşı cildimizi nasıl korumalı?
 
   
 
 
     

Güneş alerjisi daha çok açık tenli kişilerde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Esmer kişilerin ciltleri güneşin zararlı etkilerine karşı daha dayanlıklıdır.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

Kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıklar şeklinde görülür. Güneş alerjisi genelde vücudun açıkta kalan yerleri olan boyun, omuzlar, kollar, bacaklar ve yüzde görülür. Etkileri güneşe maruz kaldıktan sonra en geç birkaç gün içinde ortaya çıkar. Daha erken de belirtileri görülebilir.

CİLDİ NASIL KORUMALI?

Güneş ışınlarına alerjisi olan kişiler güneş altında çok fazla bulunmamalılar, çıplak tenle güneş altında uzun süre güneşlenmemeliler ve ciltlerini güneşe yavaş yavaş alıştırmalıdırlar. Cildin büyük bölümünü birden güneş ılınlarına maruz bırakmak alerjiyi artırabilir. Bundan dolayı özellikle yazın plajlarda yapılan güneş banyoları alerjik bünyeliler için oldukça zararlıdır.

Güneşe karşı alerjisi olan kişiler mutlaka güneşe çıkmadan önce yüksek koruması olan güneş koruyucu kremler kullanmalıdır. Hatta alerjik ciltler için hazırlanmış güneş koruyucu kremler de bulunmaktadır.

Güneşe karşı alerjisi olan kişiler güneşin kendini yoğun olarak hissettirdiği saatler olan sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında güneşe çıkmamalarında fayda vardır. Eğer çıkılması gerekiyorsa da ince uzun kollu bir kıyafet giyilerek çıkılabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>