>

SAĞLIKLI YAŞAM

Güneş Lekeleri ve Çiller İçin En Etkili Yöntem: Lazer

Tatil mevsiminin sona ermesiyle birlikte güneşte ortaya çıkan lekeler kadınların en büyük sorunlarından biri haline geliyor.
 
   
 
 
     
Özellikle yüz, dekolte ve kol bölgelerinde oluşan lekeler sağlık sorunu haricinde estetik kaygılar da uyandırıyor.

Uzmanlar, güneşlenmenin ardından ortaya çıkan leke ve çillerin genellikle iyi huylu olduğunu ancak kansere dönüşme riski taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Uzmanlara göre lekenin türünün tespitinin ardından kişiye ve oluşan lekeye en uygun tedavi yönteminin belirlenip uygulamaya geçilmesi gerekiyor.

International Etiler Polikliniği Başhekimi ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Arpi Tırpancı, bu tür lekelerin tedavisinde pek çok yöntem olduğunu ancak en etkili yöntemin lazer uygulaması olduğunu belirtiyor. Tırpancı, doğuştan ya da sonradan güneşin etkisiyle ortaya çıkan çillerin de lazerle başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini vurguluyor.


Sayıları yaşla birlikte artan güneş lekelerine de lazer

Güneşin cilde verdiği hasarların başında gelen güneş lekeleri genellikle 60 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde eşit oranda görülüyor. Cilt lekeleri sanıldığının aksine yaşlılıktan değil, çoğunlukla güneş ışınlarının etkisi sonucu ortaya çıkıyor.

Özellikle yüzde, daha az sıklıkla ön kollarda ve el sırtlarında oluşan güneş lekelerinin tedavisinde birçok metod kullanılabiliyor. Güneş lekelerinin tedavisinde kişinin tercihlerinin göz önüne alınması gerektiğini belirten International Etiler Polikliniği Başhekimi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arpi Tırpancı, tedavi sürecinin gündelik yaşamı kısıtlamaması nedeniyle bazen yavaş yöntemlerin tercih edildiğini söylüyor. Güneş lekelerinin tedavisinde renk açıcı maddelerin yeni oluşan lekeler dışında başarılı sonuç vermediğini söyleyen Tırpancı, tedavide retinoik asitler, beyazlatıcı maddeler ve hidroksi asit bileşimlerinin denenebileceğini vurguluyor. Tırpancı, özellikle çok sayıda ve küçük çaplı olanlarda hızlı sonuç almak için kriyoterapi (dondurarak yakma), TCA peelingleri ve lazer tedavisini öneriyor.

Lazerle çillerinizden kurtulabilirsiniz

En sık karşılaşılan ve şikayet edilen lekelerin çiller olduğunu belirten Tırpancı, çoğunlukla açık tenli ve özellikle kızıl saçlılarda çil görüldüğünü söylüyor. Kalıtımsal özelliği de olan çiller genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkıyor ve sayısı giderek artıyor.

Yaz mevsiminde güneşlenmeden sonra renkleri daha koyulaşan çiller, kış aylarında soluyor ve ileri yaşlarda gerileyebiliyor. Çil için en iyi tedavinin güneşten korunmak olduğunu söyleyen Tırpancı, ilaçla beyazlatma çabalarının genellikle çok başarılı olmadığını belirtiyor. Tırpancı, çillere; kriyoterapi ya da yüzeysel kimyasal peelingler uygulanabileceğini ancak çok sayıda ve küçük oldukları için lazer uygulamasının daha pratik ve memnuniyet verici sonuçları olduğunu söylüyor.

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>