>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hangi yaşta hangi spor yapılmalı?

Spor yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Peki ne sıklıkla spor yapmamız gerekiyor?
 
   
 
 
     
Son günlerde halka açık alanlarda artan spor aletleri sakatlıklara davet çıkarabiliyor. Uzmanlar dikkatli spor yapılması konusunda uyarıyorlar. Spor, hayatın her döneminde gerekli. Ancak uzman kontrolü olmadan, dikkatsizce yapılacak spor sakatlıklara yol açabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Hangi yaşta hangi spor yapılmalı? Spor her yaşta yapılması gereken aktivite. Burada en onemli nokta kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve spordan beklentilerine uygun bir sportif aktivite veya egzersiz programını seçebilmesidir. Çocukluk çağında; çocukların daha çok takım sporlarına yönlendirilmesi, beraber çalışma alışkanlığını ve paylaşma alışkanlığını geliştirmesi açısından son derece önemlidir. Gençlik çağında ise performansın gelişmesine destek olabilmesi için yarışmayı gerektiren sporlar tercih edilmelidir. İleri yaşlarda sakatlıklara neden olmaması için çarpışmalı sporlardan mümkün olduğu kaçınmak yerınde olur.

SPOR, MUTLAKA UZMAN KONTROLÜNDE Mİ YAPILMALI?

Spor ve egzersiz programı mutlaka bu konuyla ilgili doktorun önerdiği yoğunluk süre ve sıklıkta yapılmalıdır. Spor iki tarafı keskin bır bıçak olup, uygun yapılmadığı takdirde vücuda zarar vermesi kaçınılmazdır.

SON DÖNEMDE PARK ALANLARINDA SIKÇA GÖRDÜĞÜMÜZ SPOR ALETLERİNİN BİLİNÇSİZCE KULLANILMASI NE GİBİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi uygun yoğunluk süre ve sıklıkta yapılmayan sportif aktivite ve egzersiz programları cerrahi girişimlere neden olabilecek kolaylıkla sakatlıklara neden olmaktadır. Egzersiz oncesi uygun ısınma, sonrası soğuma dönemlerine mutlaka riayet edilmelidir. Bu spor aletlerının bu öneriler doğrultusunda kullanılması ve sağlıklı çalışmaları açısından belirli perıyodlarda bakımlarının yapılması gerekmektedır. Bu aletlerin vücutta hangi bölgeleri ve hangi kas gruplarını çalıştırdığını bilmek ve ona göre kullanmak gerekmekmektedir. Kas gruplarına yönelik egzersiz programları ile solunum ve dolaşım sistemine yönelık egzersiz programları ve sportif faaliyetler birbirinden oldukça farklı yöntem ve aktivitelerı gerektirmektedir.

BU ALETLERDE NE SIKLIKLA SPOR YAPMAK DOĞRU OLUR?

Kullanım sıklığının kesin bir programı olamamasına rağmen haftada 3-4 gün veya gün aşırı 30-40 dakikalık egzersiz ve spor aktivitesi ideal olarak kabul edilmektedir.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?

Çalışan vücut yapılarında ve bölgelerınde ağrı olması doğaldır. Ancak bu ağrıların 24 saat veya daha fazla surmesi ağrıya eşlik eden ekimoz, şişlik, uyuşma ve lokal hassasiyetin olması doktora başvurmayı gerektıren belirtiler arasındadır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>