>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hayatınızı kolaylaştıracak basit egzersizler...

İşte evden işe gitmeden önce ya da işyerinde, dahası gece yatmadan önce yapabileceğiniz basit egzersizler:
 
   
 
 
     
Egzersize başlamanın tek yolu doğru nefes alıp vermekten geçer....

İnsan vücudunun özellikle 40'lı yaşlardan sonra elastikiyetini koruması, ileri yaşlarını daha sağlıklı karşılamasına neden olur.

Evde ya da işyerinde çalışma aralarında yapılacak basit egzersizler de kişinin gün boyu sağlıklı kalmasını sağlar.

Egzersize başlamanın tek yolu doğru nefes alıp vermekten geçer.

İşte evden işe gitmeden önce ya da işyerinde, dahası gece yatmadan önce yapabileceğiniz basit egzersizler:

• Önce evin en havadar yerini seçip ciğerlerinizi sonuna kadar temiz havayla doldurup boşaltın.

Bunu en az 10 kere yapın.

• Baş ve boynunuzla başlayın. Önce karşıya bakın. Daha sonra başınızı ağır hareketle çeneniz göğsünüze değecek şekilde öne, daha sonra da mümkün olduğunca arkaya götürün. Bu hareketi 2-3 kereden beşleyerek giderek arttırın.

BOYUN KASLARINIZI ÇALIŞTIRIN

• İkinci boyun hareketi başı omuz hizasında sağa ve sola çevirmektir. Başınızı dairesel hareketlerle sağa ve sola döndürün. Ancak bunu vücudunuz ısınmamışken yaparsanız zarar görürsünüz. Bu egzersizi de 2-3 kereden başlayarak giderek arttırın.

• Omuzlarınızı çalıştırmak için iki elinizin parmaklarını büzüp göğsünüzün ortasında birleştirin.

Daha sonra dairesel hareketlerle iki omzunuzu da dışarı, içeri döndürün. Bu hareketi de 2-3 kereden başlayarak arttırın.

• Kol egzersizi için orta boy bir topa ihtiyacınız olacaktır. Topu duvara dayayıp önce üzerine sağ elinizi, sonra da sol elinizi üzerine koyup topu çevirin. Bu hareketi de 2-3 kereden başlayarak arttırın.

• İnsan bedeninin en sağlam kaslara sahip olması gereken bölgelerinden biri belidir. Belinizi çalıştırmak için hazırol vaziyetinde durun.

Daha sonra önce sağ elinizi diz kapağınız hizasına gelecek şekilde indirip kaldırın. Daha sonra aynı hareketi sol elinizle yapın. Ancak bu egzersizi de yaparken çok yumuşak hareket etmeye dikkat edin. Önceleri eliniz çok az aşağı inecektir. Ancak zamanla elinizin diz kapağınızın yanlarına kadar indiğini göreceksiniz.

ACELECİ DAVRANMAYIN

• Daha sonra 90 derece açı çizecek şekilde öne eğilerek parmak uçlarınızı yere değdirme hareketi yapın ve doğrulun.
Bu egzersizde sakın aceleci olmayın. Günde 2-3 kere yapacağınız bu harekette bir gün bir bakacaksınız ki parmak uçlarınız yere değecektir.

• Yerden alacağınız bir şeyi bacaklarınızı bükerek yapın. Bu hareket aynı zamanda bacak kaslarınızı da çalıştıracak.

• Evdeyseniz, bir iskemleye önce yan oturup sonra da vücudunuzu yatar pozisyona getirin. Kalçanız iskemlenin oturma yerinde, bacaklarınız ise boşlukta kalacaktır. Önce sağ, sonra sol bacağınızı yerden vücudunuz hizasına kadar indirip kaldırın.

Bu hareketi de 2-3 kereden başlayıp arttırmak gerekir. Önceleri bacaklarda ağrı hissedilse de bu ağrılar giderek azalacak ve son bulacaktır.

• Son egzersiz ayak bilekleridir. Deminki pozisyonunuzu hiç bozmayın ve bacaklarınızı yine vücut hizasına getirerek önce sağ, sonra sol ayak bileklerinizi dairesel hareketlerle içeri ve dışarı döndürün.

• Bu hareketlerden sonra mutlaka içebildiğiniz ölçüde su için.

Franck Samba
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>