>

SAĞLIKLI YAŞAM

İftar Öncesi Yiyecek Alışverişine Çıkmayın

Bir ailenin nasıl bir beslenme alışkanlığı olduğunu anlamak için market sepetine bakmanız yeterli olacaktır.
 
   
 
 
     

Market sepetinde hazır gıdaların çokluğu, şekerli veya yağlı besinler, süt-yoğurt ürünlerinin mevcutluğu, meyve sebze alışverişinin yapılmış olması o ailenin beslenme tablosunu oldukça ortaya çıkarıyor.

Ramazan ayının gelmesiyle sağlıksız yiyecek alışverişlerinin arttığını, İftar öncesi aç karnına alışverişe çıkmanın faydalı olmadığını belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca; Sağlıksız ve kilo almaya sebep olabilen besinlerin yer aldığı, posalı besinlerin yetersiz olduğu market sepetleri ramazan ayında oldukça artış gösteriyor. Oruç tutulan süre uzun saatleri içerdiğinden, vücut aç kaldığı için iftara doğru saatlerde markette insanlar çılgınca alışveriş yapmaya yöneliyorlar. Bu saatler yiyecek alışverişi için doğru seçilmiş saatler değil çünkü açken alışverişe çıkmak demek normalde tokken aklınıza bile gelmeyecek besinleri almanız anlamına geliyor. Düşmüş kan şekeri, insanları şekerli besinlere daha çok yöneltiyor. Farkında olmadan yapılan bu yanlış yönelme, alınan besinlerin çeşidinde olduğu kadar miktarını da etkliyor. Örneğin bir porsiyon tatlı alınacak iken aç karnına alışverişe çıkıldığında evde de bulunsun düşüncesiyle 1kg. tatlı alınabiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar da bu bilgiyi doğruluyor ve bu yüzden yiyecek alışverişlerini tok karnına yapılmasını öneriyorum.

İftardan sonra alışverişe yürüyerek gidin!


İftardan ortalama 1 saat sonra evinize ortalama 35-40 dakika uzaklıktaki bir markete yürüyerek giderek alışverişinizi yapmak, fiziksel aktivitenizi arttırmaya katkıda bulunacağından, kabızlığa karşı ve kilo kontrolü açısından da fayda sağlar. Böylec daha bilinçli yiyecek alışverişi yaparak günlük sporunuzu aradan çıkartabilirsiniz.

Alışveriş listesi kullanın!

İftar öncesi de olsa; sonrası da olsa market alışverişi yaparken ‘Alışveriş listesi’ kullanılması gerektiğini belirten İpek Ağaca; İhtiyaçlarınızı evde belirleyip bir kağıda not alınmalı. Bu not ile alışverişe çıkılmalı ve listedeki ihtiyaçlar alınıp, abur cubur reyonuna uğramadan alışverişler bitirilmeli. Evinizde abur cubur besinler olmazsa siz de tüketmemiş olursunuz. ‘Alışveriş Listesi’ ile market alışverişi yapan kişiler, ideal kilolarını çok daha rahat koruyabiliyorlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>