>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadın Prezervatifi

Kadın prezervatifi nedir? Nasıl kullanılır? Avamtajları nelerdir?
 
   
 
 
     

Kadın prezervatifi cinsel ilişki öncesinde vajinanın içine yerleştirilen bir doğum kontrol yöntemidir. Yumuşak poliüretan plastikten yapılmış uzun bir tüp ya da kılıf şeklindedir; bir tarafı kapalı, bir tarafı açıktır.

ALIŞTIKTAN SONRA RAHAT

Penis ve vajinal kanal arasında bir bariyer oluşturarak gebeliği önlemeye yardımcı olur. Erkek prezervatifi gibi doğru bir şekilde kullanıldığında, hem gebeliği önlemede hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Bazı erkekler, cinsel ilişkiden aldıkları zevki azalttığını öne sürerek prezervatif kullanmak istemezler. kadın prezervatifi böyle düşünen erkeklerin partnerleri için uygun bir seçenek olabilir. İlk başta kullanmak zor gibi görünse de, alıştıktan sonra çok rahattır.

Kadın prezervatifi 17 cm. uzunluğunda, yumuşak ve ince bir poliüretan tabakasından yapılmış, vajinanın içini tümüyle kaplayan, tek tarafı kapalı silindir bir kılıf. Poliüretanın özelliği nedeniyle vajinanın içine yerleştirildiğinde kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunuyor ve vücut ısısı ile uyum sağlıyor. Kılıfın açık olan ucunun etrafını saran ve bir tane de kapalı olan ucun içinde serbest olarak bulunan bükülebilir iki halkası var. Kapalı olan kısımdaki halka serviksi (rahimağzını) sararken, açık uçtaki halka kadının dış genital sisteminde kalıyor.

Kadın prezervatifi böylece dış genital kısmın en ucundan tüm vajinanın iç yüzeyini kaplayarak yukarı doğru uzanan prezervatif, serviksi de tümüyle kaplayarak, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve spermlerden olabilecek maksimum korumayı sağlıyor. Özellikle dış genital kısmın da örtülmüş olması HPV’ye (genital siğil hastalığı yapan virüs) karşı korunmada kadıın için önemli bir avantaj olarak görülebilir.

AVANTAJLARI:

En önemli avantajı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma inisiyatifinin kadın kontrolünde olması. Erkekte var olan AIDS virüsünün cinsel ilişkiyle kadına bulaşma olasılığının kadından erkeğe bulaşma olasılığına göre 15 kat daha yüksek olduğu ve kadınlarda AIDS’in arttığı gözönünde bulundurulduğunda bunun ne kadar önemli bir avantaj olduğu daha iyi anlaşılır.

Üretici firma bu prezervatifi kadının saatlerce öncesinden takabilmesinin büyük bir avantaj olduğunu vurguluyor. Bu sayede erkek prezervatifinde olduğu gibi prezervatifi takmak için ilişkiyi bölmeye gerek kalmıyor. Bunun özellikle ileri yaşlardaki erkekleri için önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Zira yaş ilerledikçe ereksiyon süresi uzuyor ve ereksiyon sağlandıktan sonra ileri yaş erkeklerin dikkatinin başka bir noktaya odaklanması ereksiyonu olumsuz etkileyebiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>