>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadın sağlığı konusunda en yeni araştırmalar...

Yapılan son çalışmalar erken doğum tehdidinin ve kronik hastalıkların gebeliğe olumsuz etkilerinin büyük oranda azaltılabileceğini ortaya koyuyor.
 
   
 
 
     
Tüp bebek konusundaki araştırmalar ise çocuk sahibi olamayan çiftler için umut verici sonuçlar doğuruyor.Gebelik ve doğum süreci kadın sağlığını en çok etkileyen dönemlerin başında geliyor. Bu dönemde karşılaşılabilecek erken doğum tehdidi ve kronik hastalıkların varlığı sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesine engel oluyor. Ancak tıp bilimindeki gelişmeler bu problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırabiliyor. Jinekoloji alanında yaşanan gelişmeler sadece bu süreçle sınırlı değil. Yardımcı üreme teknikleri konusunda yapılan son araştırmalar da çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni seçenekler sunuyor. "Acıbadem-Harvard Tıp Günleri 7" kapsamında gerçekleştirilen “Sağlıklı Gebelik, Doğum ve Tüp Bebek” konulu toplantıda Harvard Tıp Fakültesi Diyabet ve Gebelik Programı Müdürü Dr. Ian Grable, Brown Tıp Fakültesi Providence Women and Infants Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti Dr. Raymond Powrie , Women and Infants Hospital, Providence Üreme Sağlığı ve Kısırlık Birimi Müdürü Doç. Dr. Gary Frishman, Acıbadem Hastanesi Kadıköy Yüksek Riskli Gebelik Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Arda Lembet konuyla ilgili son araştırmalara dayanarak akıllara takılan sorulara yanıt verdiler.

Erken doğum riskinde progesteron tedavisi
Erken doğum her sekiz kadında birinde görülüyor. Sosyoekonomik durumumun kötülüğü, 18'den küçük 40'dan büyük gebelik yaşı, gebelik öncesi zayıflık, sigara, daha önce erken doğum yapmış olmak, prenatal bakımın olmaması, enfeksiyonlar ve çoğul gebelikler risk faktörleri arasında yer alıyor. Beth İsrael Deaconess Medical Center, Boston Joslin Diabetes Center, Boston Tıp Doçenti, Harvard Tıp Fakültesi Diyabet ve Gebelik Programı Müdürü Dr. Ian Grable, erken doğum riski durumunda yapılması gerekenleri konuşmasında şöyle anlattı: “Sol tarafa yatarak yatak istirahat verilir, stres azaltılır, cinsel ilişkiden uzak durmak ve bebek üzerinde pozitif etkileri olan ilaç ve modern rahim kasılmasını durdurucu tedavileri önerilir. Evde kasılmaların izlenmesi, sigaranın bırakılması, alkol ve tütün kullanılmaması ve doğru beslenme şarttır. Özellikle vajinal akıntıda bakılan biyokimyasal testler ile rahim uzunluğu ölçümü erken doğumu tahminde çok önemlidir” Erken doğum tehdidinden korunmak için de yepyeni bir araştırmadan söz eden Dr. Grable ““Korunma için yeni bir tedavi seçeneği olarak progestoron kullanılıyor. Hala araştırma aşamasında olan bu tedavi özellikle geçmişinde erken doğum hikâyesi olan hastalarda kullanılıyor ve rahim kaslarının uyarılma eşiğini yükselterek kasılmaları önlüyor. Progesteron alanlarda erken doğum riski azalıyor." dedi.

Kronik hastalıkların varlığında gebelikte ilaç alınabilir
Brown Tıp Fakültesi, Providence Women and Infants Hospital, Providence Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti Dr. Raymond Powrie konuşmasında kronik hastalıkları olan kadınların gebelik öncesinde mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Bebekler annesinin sağlığına bağımlıdır. Siz sağlıklı olursanız bebeğiniz de sağlıklı olur. Kontrol altında olmayan anne adayları bebeklerinin sağlığı riske atar. Anne adayları röntgenden, MR'dan, kontrolden korkarlar. Oysa her bebek 5 RAD’a kadar radyasyon alabilir. Pek çok yapılan tanısal test zaten önerilen dozun altındadır.”Kronik hastalıkları olan kadınların ilaç kullanmaktan da korktuğuna değinen Dr. Powrie “Astım, tansiyon, sara, şeker hastaları ilaçlarını bebeklerinin güvenliği için alabilirler. Bu konuda doktorunuzla açık açık konuşun ve nedenini sorgulayınız" dedi.

Kariyer yapmak hamile kalmayı etkiliyor mu?
Kısırlığın % 40 erkeklerden, % 45'de kadından kaynaklanıyor ve % 15'inin nedeni bilinmiyor. Women and Infants Hospital, Providence Üreme Sağlığı ve Kısırlık Birimi Müdürü Kadın Hastalıkları ve Doğum Doç. Dr. Gary Frishman, “Kadınlar çalıştıkça bebek sahibi olmayı geciktiriyor ve geciktirdikçe üreme verimliliği azalıyor.” Diyerek tüp bebek tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Tedavide yumurtalar alınıyor ve yumurtayı test tüpünde spermle birleştiriyoruz. Yeni kullanılan tekniklerde aşılanmış yumurtayı alıyoruz ve rahme koymadan önce sağlıklı mı diye bakarak sağlıklı olanı rahme yerleştiriyoruz. Çiftin bilinen bir genetik bozukluğu varsa bu hastalığı embriyoda test ederek sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesini sağlıyoruz.” dedi.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>