>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlar Daha Çok Üşüyor!

Üşüyenlerin genellikle kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. Peki, neden?
 
   
 
 
     

• Kadınlar daha ufak bir beden yapısına sahip oldukları için metabolizmaları erkeklere oranla daha yavaş çalışıyor.

• Vücutta ısı üreten kaslar, kadınlarda daha az bulunuyor.

• Kadınlarda demir eksikliği daha sık görülüyor. Bu nedenle de mutlaka demir tedavisine ihtiyaç duyuyorlar.

• Kadınların çoğu fazla su tüketmiyorlar. Vücutta yeterli sıvı bulunmaması da kan akımını yavaşlatarak dolaşım sisteminde sorunlar oluşmasına neden oluyor.

• Kadınlar sıkıntılarını genellikle içinde saklıyor. Stresli iş ortamı ya da eşle yaşanan tartışmalar sırasında vücut stres hormonu olan adrenalini salgılıyor. Bunun sonucunda damarlar daralıyor ve kan dolaşımı yavaşlıyor.

AYAKLARI ISITACAK STRATEJİLER


Sıcak soğuk değişimi

Sıcak soğuk değişimli duş, kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyor. Ayaklarınız üşüdüğünde 3 yemek kaşığı deniz tuzunu sıcak suyla birlikte bir leğenin içine dökün. (30-33 derece). Aynı işlemi bu kez soğuk suyla (12-15 derece) başka bir leğende uygulayın. Şimdi koltuğunuza oturun ve önce sıcak suya saldırın ve 5 dakika bekleyin. Bu işlemi 3 kez tekrarlayın. Her iki ayağınızı da iyice kuruladıktan sonra çorabınızı giyin.

PEELİNG

Ayaklarınızı ısıtmak ve ölü hücrelerden kurtulmak için peeling yapmaya ne dersiniz? Mesela deniz tuzu peelingi uygulayabilirsiniz. Bunun için bir avuç dolusu deniz tuzu, biraz zeytinyağı ve 2 damla biberiyeyi püre haline gelene dek yoğurun. Bu karışımla ayaklarınızı iyice ovun. Bu peeling sayesinde ayaklarınız hem ısınacak hem de pırıl pırıl bir görünüme kavuşacak.

SOĞUK TERAPİ


Soğuk terapiyle ısınabilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız! Üstelik çok pratik bir yöntemle. Pamuklu çorabınızı daha önce biraz limon suyu ve lavanta yağı ile zenginleştirdiğiniz soğuk suyun içine daldırın. Sudan çıkartın ve iyice sıktıktan sonra battaniyeyle örtün. Bu soğuk şok sayesinde damarlarınız önce en maksimum düzeyde daralacak, ardından da genişleyecek. Sonuç: Kan dolaşımınız canlanacak ve ayakalarınız ısınacak!

• Dar ayakkabı giymeyin. Çünkü ayakkabı ile ayak arasında hava akımı gerçekleşemez. Bu da içeride sıcak hava depolanmasını engeller.

• Kahve tüketiminden kaçının. Kahve özellikle ayaklardaki damarların daralmasına neden oluyor. Kış günlerine kahve yerine şifalı otlarla hazırlanan çaylar tüketmenizde yarar var. Şifalı çaylar sizi ısıtacak!

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>